25.000 liralık buğdayı, 75.000 liralık da borcu olan ziraatçi zekât vermeli mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Verdiğiniz bilgilere size zekât düşmez. Şu sebeple Allah Teâlâ zekâtın sadece elinde malı olandan alınabileceğini bildirmiş ve şu şekilde buyurmuştur:

“Mallarından sadaka al; böylece onları arındırmış ve geliştirmiş olursun…” (Tevbe, 9/103)

Verdiğiniz bilgilere bakılırsa sizin elinizde malınız bulunmamış oluyor. Zira zekât için elde bulunması ihtiyaç duyulan mal, aşağıdaki ayetin delaletiyle ihtiyacınızdan fazla olmalıdır. Allah Teala şu şekilde buyurmuştur:

“… Sana neyi harcayacaklarını da soruyorlar. De ki: “artanı!”…” (Bakara, 2/219)

Peygamberimizden de mevzuyla ilgili şu hadisler rivayet edilmiştir:

“Zekât, zenginlerden alınır, fakirlere verilir.” (Buhari, Zekât, 1, 63; Müslim, İman, 29 (19); Ebu Davud, Zekât, 5; Tirmizi, Zekât, 6; Nesai, Zekât, 1; İbn Mace, Zekât, 1)

“Sadaka/zekât sadece zenginden alınır.” (Buhari, Zekât, 18, Vasiyet, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/230.)

Hz. Osman’ın da şu şekilde söylediği nakledilmiştir:

“Bu, sizin zekât ayınızdır. Kimin borcu var ise onu ödesin ki böylelikle onun ne kadar malı olduğu bilinsin. Borcu ödedikten sonrasında elinde kalan kısmının zekâtını versin. Elinde kalan mal nisap miktarının altında ise zekât vermesi gerekmez.” (Muvatta, Zekât, 1, hadis no: 322)

Hanefilerden İmam-ı Muhammed bu rivayeti zikrettikten sonrasında şu şekilde demiştir:

“Biz bu rivayeti esas alarak diyebiliriz ki: Bir kimsenin hem malı hem borcu var ise ilkin borcunu ödesin. Sonrasında elinde zekât düşecek kadar mal kalırsa onun zekâtını versin. Bu, Ebu Hanife’nin de görüşüdür.”

Netice olarak borcunuzu düştükten sonrasında elinizde kalan miktar nisap miktarına ulaşmıyorsa –ki sorunuzdan öyleki anlaşılıyor- zekâtla yükümlü olmazsınız. Elinizde bulunan malın tecim malı, nakit para büyük-küçükbaş hayvan yada toprak ürünleri olması içinde bir fark yoktur.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir