45° enlemin kuzeyindeki bölgelerde namaz ve oruç vakitleri oluşur mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah’ın koyduğu dengeye gore her mevsimde, her yerde öğle, ikindi, akşam, yatsı, gecenin ortası, seher imsak/sabah namazı vakitleri oluşur. Gecenin ortası ile seher vakti, gecenin en uzun kısmı olan gece yarısını oluşturur. 45 aşama enlemin aşağısı ile yukarısı içinde tam bir denge vardır.

Şu ayete gore gece Güneşli, gündüz de Güneşsiz olabilir.

وَجَعَلْنَا اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ آيَتَيْنِ فَمَحَوْنَا آيَةَ اللَّيْلِ وَجَعَلْنَا آيَةَالنَّهَارِ مُبْصِرَةً لِتَبْتَغُواْ فَضْلاً مِّن رَّبِّكُمْ وَلِتَعْلَمُواْ عَدَدَالسِّنِينَ وَالْحِسَابَ وَكُلَّ شَيْءٍ فَصَّلْنَاهُ تَفْصِيلاً

“Geceyi ve gündüzü iki gösterge yaptık, sonrasında gecenin göstergesini giderdik; aydınlatıcı olmayı da gündüzün göstergesi yaptık. Bu hem rabbinizin ikramını aramanız hem de yılların sayısını ve hesabı bilmeniz içindir. Biz her şeyi detaylı bir şekilde açıklamışızdır.” (İsrâ, 17/12)

Bu ölçülere uyunca, beyaz gecelerin yaşandığı yerlerde oruç süresinin oldukça kısa olduğu görülür.

“Namazı kıl“ direktifiyle süregelen ve namaz vakitlerini açıklayan iki ayet vardır. Onlardan birincisi şudur:

وَأَقِمِ الصَّلَاةَ طَرَفَيِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئَاتِ ذَلِكَ ذِكْرَى لِلذَّاكِرِينَ

“Namazı, gündüzün iki bölümünde ve gecenin zülfelerinde tam kıl.” (Hûd, 11/114)

Zülfe (زلفة) yakınlık anlama gelir. “gecenin zülfeleri” gündüze yakın vakitleridir. Bunlar, beyaz gecelerde ısı farkıyla, öteki yerlerde de alacakaranlıkla anlaşılır. Buralarda gündüz, duhânın doğrusu dalgalı güneş ışığının ortaya çıkması ile kaybolması arasındaki vakittir. (Bkz. Şems sûresi)

Akşamın alacakaranlığı, Güneşin batmasından sönük yıldızların gözükmesine kadar sürer. Sabahın alacakaranlığı da sönük yıldızların kaybolmasıyla adım atar ve Güneşin doğmasına kadar devam eder.

 “Namaz kıl” direktifiyle süregelen ve namaz vakitlerini özetleyen ikinci ayet şudur:

أَقِمِ الصَّلَاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّيْلِ وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا

“Namazı, Güneşin dülûku’ndan gecenin ğasakına kadar, bir de fecrin kur’ân’ında tam kıl. Fecrin kur’ânı gözle görülür.(İsrâ 17/78)

Güneşin dülûku, batıya kaymasıdır. Gecenin ğasakı da ortası, gündüze yakın vakitlerin arasıdır. Bu sırada Güneş ışıklarının tesiri kaybolduğundan hava iyice soğumuş olur.

Fecrin kur’ânı, doğuda sabah ışıklarının yoğunlaşıp kümeleştiği imsak vaktidir. Zira kur’ân’ın anlamı toplamadır. Allah’ın son kitabına Kur’an denmesi, ayetleri bir araya toplamasından dolayıdır. Bu kümeleşme, dünyanın her yerinde ve her mevsimde çıplak gözle görülebilir.

Bu ayetler ve ilgili öteki ayetler ışığında hazırlanmayan takvimlerin doğru olması düşünülemez.

Detaylı bilgiye şu linkten ulaşılabilir:

www.suleymaniyevakfi.org/namaz/namaz-ve-oruc-vakitleri-brsadece-muslim-olanlar-icin.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir