Abdestten sonrasında hangi yakarış yada duaları okumamız gerekiyor?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Abdestten sonrasında kelime-i şehadet getirmeniz yeterlidir. Aşağıdaki hadise bakılırsa bu, Peygamberimizin güzel bir tavsiyesidir.

Ukbe b. Amir  demiştir ki: “Biz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin ya­nında iken kendi işimizi kendimiz görürdük, kendi develerimizi de sı­rayla güderdik. (Bigün) deve gütme sırası bende idi. Develeri akşamleyin ağıllarına götürdüm. Resûl-ü Ekrem’e halka hitap ederken yetiştim. (Şunları) söylediğini işittim:

“Sizden biriniz abdesti güzelce alır, sonrasında kalbi ve yüzüyle (namaza) önem vererek iki rekât namaz kılarsa (Allah celle celâluh o kimsenin cennete girmesine) kati­likle hükmeder.”

Ben, “Oh oh ne güzel şey” dedim, önümde bulunan bir kimse de, “Ey Ukbe bundan önceki bundan daha da güzeldi.” de­di. Bir de baktım ki bu Ömer radıyallahu anh… “Ey Ebû Hafs, bundan öncekiler neydi?” diye sormuş oldum. O da -Sen gelmeden birazcık ilkin Resûlullah:

“Sizden biriniz güzelce abdest alır, abdestini aldıktan sonrasında da: “Eşhedü ellâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve resuluh: Ben Allah’tan başka ilâh olmadığına, ortağı olmayıp tek oldu­ğuna ve Muhammed’in Allah’ın kulu ve Rasûlü olduğuna şahitlik ederim” derse, o hiç kimseye cennetin sekiz kapısı (birden) açılır, istedi­ğinden girer” buyurdu, diye yanıt verdi. (Müslim, Taharet 17 (234); Ebu Davud, Taharet, 65; Nesai, Taharet, 109)

Hadiste geçen aden kapılarının açılması ifadesinden maksat, “ya o anda o kişiye aden kapılarının gerçek manada açılarak o kimseyi beklemesidir. Ya da kapının açılmasından maksat, o kimsenin cennetin kapılarının açılmasını temin edecek işi işlemiş olmasıdır.” (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Necati Yeniel, Hüseyin Kayapınar, Denetim: Mehmed Harp, Şamil Yayıncılık, İstanbul, 1987, c: 1, s: 309)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir