Abdestten sonrasında hangi yakarış yada duaları okumamız gerekiyor?

SORU:

Abdestten sonra hangi dua veya duaları okumamız gerekiyor?

Tarih: 19 Nisan 2010


Abdestten sonrasında kelime-i şehadet getirmeniz yeterlidir. Aşağıdaki hadise bakılırsa bu, Peygamberimizin güzel bir tavsiyesidir.

Ukbe b. Amir  demiştir ki: “Biz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin ya­nında iken kendi işimizi kendimiz görürdük, kendi develerimizi de sı­rayla güderdik. (Bigün) deve gütme sırası bende idi. Develeri akşamleyin ağıllarına götürdüm. Resûl-ü Ekrem’e halka hitap ederken yetiştim. (Şunları) söylediğini işittim:

adsense

“Sizden biriniz abdesti güzelce alır, sonrasında kalbi ve yüzüyle (namaza) önem vererek iki rekât namaz kılarsa (Allah celle celâluh o kimsenin cennete girmesine) kati­likle hükmeder.”

Ben, “Oh oh ne güzel şey” dedim, önümde bulunan bir kimse de, “Ey Ukbe bundan önceki bundan daha da güzeldi.” de­di. Bir de baktım ki bu Ömer radıyallahu anh… “Ey Ebû Hafs, bundan öncekiler neydi?” diye sormuş oldum. O da -Sen gelmeden birazcık ilkin Resûlullah:

“Sizden biriniz güzelce abdest alır, abdestini aldıktan sonrasında da: “Eşhedü ellâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve resuluh: Ben Allah’tan başka ilâh olmadığına, ortağı olmayıp tek oldu­ğuna ve Muhammed’in Allah’ın kulu ve Rasûlü olduğuna şahitlik ederim” derse, o hiç kimseye cennetin sekiz kapısı (birden) açılır, istedi­ğinden girer” buyurdu, diye yanıt verdi. (Müslim, Taharet 17 (234); Ebu Davud, Taharet, 65; Nesai, Taharet, 109)

Hadiste geçen aden kapılarının açılması ifadesinden maksat, “ya o anda o kişiye aden kapılarının gerçek manada açılarak o kimseyi beklemesidir. Ya da kapının açılmasından maksat, o kimsenin cennetin kapılarının açılmasını temin edecek işi işlemiş olmasıdır.” (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Necati Yeniel, Hüseyin Kayapınar, Denetim: Mehmed Harp, Şamil Yayıncılık, İstanbul, 1987, c: 1, s: 309)

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Abdestten sonrasında hangi yakarış yada duaları okumamız gerekiyor?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.