Adam hocalar gusül, hayız benzer biçimde mevzularda bayanlara informasyon verebilirler mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Caizdir. Ashâb-ı Kirâm’ın hanımlarına taharet, cinsellik, hanımefendilerin hususi halleri vs. benzer biçimde mevzularda her türlü açıklamaları Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem yapardı. Peygamberimizin vefatından sonrasında ise bu görevi, eşlerinden Aişe validemiz üstlenmişti. Bu kere erkekler ona gelir; abdest, gusül ve cinselliğe dair her türlü sorularını sorar, cevaplarını alırlardı. Burada yanıt verenin cinsiyeti değil; o detayları vermeye yeterli olup olmadığı önemlidir. Mevzunun uzmanı olduktan sonrasında erkekler bayanlara yada bayanlar erkeklere bu mevzularda informasyon verebilirler.

Sözün aslı: İlmin cinsiyeti yoktur; dolayısıyla utanma da söz mevzusu değildir. Aşağıdaki rivayet bu mevzuda örnek teşkil etmektedir.

Aişe radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine bakılırsa Enes b. Mâlik’in anası Ümmü Süleym el-Ensâriye (Peygamber aleyhisselâma gelmiş olarak):

“Ya Resûlallâh! Muhakkak Cenab-ı Allah gerçeğin sorulması mevzusunda utanmayı emretmez. Hanım uykusunda adamın gördüğünü görürse gusleder mi, etmez mi? (Bu hükmü) bana bildirir misin?

Resûlullâh: “Evet suyu görürse yıkansın” buyurdu.

Ben Ümmü Süleym’e dönerek, “Of! Asla hanım bunu görür mü?” dedim. Bunun üstüne Resulullah bana döndü ve:

“Allah hayrını versin ya Aişe (evladı ona) niçin benziyor ya?” buyurdu. (Müslim, Hayz, 31 (312); Ebû Dâvûd, Tahâret, 96)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir