Aden ve Cehennem sonsuz midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah’ın ayetlerini insanların sözlerine nazaran değerlendirmek doğru olmaz. Zira Allah Kur’an’ı izahat görevini bizzat kendisi üstlenmiştir.

“(Ya Muhammed!) Cebrail sana Kur’ân’ı bildirirken, aceleyle dilini harekete geçirme.

Onu toparlamak ve okutmak bizim işimizdir.

Biz okuduğumuzda onun okunuşunu takip et.

Sonrasında onu açıklamak da bizim işimizdir.” (Kıyâmet 75/16-19)

“Elif, Lâm, Râ. Bu öyleki bir kitaptır ki, âyetleri muhkem kılınmış, sonrasında hakîm olan ve her şeyin iç yüzünü bilen Allah tarafınca açıklanmıştır.” (Hûd 11/1)

Bu yüzden bir ayeti idrak etmek için başka ayetlere bakmak, ayetleri topluca değerlendirmek gerekir. Aden ve Cehennemle ilgili ayetlerin bazılarında mü’minlerin cennette kâfirlerin ise cehennemde sonsuz olarak kalacakları açık bir ifade ile (hâlidîne fîhâ ebeden) belirtilmiştir. (Bkz: Nisa, 4/57, 122, 169; Maide, 5/119; Tevbe, 9/22, 100; Kehf, 18/3; Ahzab, 33/65; Tegabun, 64/9; Talak, 65/11; Cinn, 72/23; Beyyine, 98/8) Allah bu şekilde söylediğine nazaran bizlere de bu şekilde inanmak düşer. Arapça’da hulûd bir şeyin bozulmadan, olduğu şeklinde duracak durumda olmasıdır. Allah Teâlâ şöyleki buyurur:

“Hiçbir beşere huld nasîp etmedik; sen ölürsen onlar muhalled mi kalacaklar?

Her nefis ölümü tadacakdır…” (Enbiya 21/34-35)

Ayete nazaran “huld” ölümsüzlük demek olur. Bu, dünya ile ilgili kullanılınca “uzunca bir süre”, Ahiret ile ilgili kullanılınca da “sonsuzluk” anlamına gelir.

Dolayısıyla “hâdis olan (sonradan mevcud, var edilen) varlıklar sonsuz olması imkansız” şeklinde rahat mantık kaideleri ile Allah’ın ayetlerini tevil etmek doğru olmasa gerekir. Allah ne diyorsa onu öyleki idrak etmek zorundayız. Yoksa hâşâ O’nu sorgulamak bizim haddimiz değildir. Bu yüzden bu tür meselelerde kafalarımızın karışmaması için insanların ne dediklerine değil; Allah’ın ne söylediğine ve neyi Ne Şekilde söylediğine bakmak durumundayız. O’nun kitabında herhangi bir ihtilaf, bir çelişki bulunmadığı için hem kafamız hem de gönlümüz rahat olur. Bu yüzden Allah Teala “Dikkat edin! Kalpler sadece ve sadece Allah’ın zikri ile mutmain olur” (Ra’d, 13/28) buyurmaktadır. Allah’ın zikri ise Kur’an’dır.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/cennet-ve-cehennemin-ebedi-olmadigi-gorusune-bakisiniz-nasildir.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir