Akraba birliktelikleri hangi batna kadar haramdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Dinimizde evlenmeyi yasak hale getiren akrabalık, yakın akrabalık, sıhrî akrabalık ve süt akrabalığı yöntemiyle olur.

a- Yakın akrabalar: Bir şahıs yakın akrabalarından anne ve nineleri, kendi kızı ve torunları, kardeşleri ve kardeşlerinin kızları ile torunları, halası ve teyze­siyle evlenemez.

b- Sıhrî akrabalar: Bir şahıs nikahladığı kadının anası ve nineleriyle ebediyen evlenemez. Kendisiyle gerdeğe girmiş olduğu eşinin kızı ve torunları da aynıdır. Babası ve dedesinin eşleriyle, oğlunun ve torunlarının eşleri de kendisine ebediyen haramdır.

c- Süt akrabalığı: Bir şahsın, iki yaşına kadar sütünü emdiği hanımla o ka­dının eşi, evlatları ve emzirdiği öteki evlatları kendine süt yönünden akraba olurlar. Bazı istisnaları olmakla beraber bir Müslüman, yakın akrabalık sebebiyle evlenemeyeceği hanımlarla süt akrabalığı sebebiyle de evlenemez. Sözgelişi bir şahıs, sütannesi, süt teyzesi, süt halası ve sütkardeşiyle evlenemez.

Bunlar haricinde kalan akrabalarıyla evlenmesinde dinî yönden bir sakınca yoktur.

İlgili ayetler şöyledir:

“Babalarınızın nikâhladığı hanımefendileri nikâhlamayın. Geçmişte olan oldu. O çirkin, oldukça iğrenç ve pek fena bir yoldur!

Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, adam kardeşinizin kızları, kız kardeşinizin kızları, sizi emzirmiş olan analarınız, sütkız kardeşleriniz, karılarınızın anaları, kendileriyle gerdeğe girdiğiniz karılarınızın yanınızda bulunan kızları size haram kılınmıştır. Gerdeğe girmeden ayrıldığınız bayanların kızları ile evlenmenizin günahı yoktur. Kendi soyunuzdan olan oğullarınızın eşleri ile iki kız kardeşi beraber nikâhınız altında bulundurmanız da haram kılınmıştır. Geçmişte olan oldu. Allah’ın bağışlaması oldukça ikramı boldur.

Kocalı bayanlar da haramdır; (harp esiri olarak alıp) haiz olduklarınız başka. Bu, Allah’ın size yazdığıdır. Bunlar haricinde kalanlar ise namuslu yaşamanız ve zinadan kaçınmanız şartıyla size helaldir. Bunlardan hangilerinden nikâh ile yararlanırsanız mehirlerini belirlediğiniz oranda verin. Mehri belirledikten sonrasında gönül rızası ile başka bir halde uyuşmanızın bir günahı yoktur. Allah bilir, doğru karar verir.” (Nisa, 4/22-24)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir