Akraba mahremiyetlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem, bir hadis-i şeriflerinde şöyleki buyurmuştur:

“Sizleri (bununla beraber mahremi bulunmayan) bayanların yanlarına girmekten men ederim.” Bunun üstüne Ensâr’dan bir adam: Ya Resulallah! (Kocanın babaları ve oğullarından başka öteki) adam akrabalarına ne dersin? diye sordu. Resûlullah: “Onlarla halvet (baş başa kalmak) ölümdür” buyurdu.” (Buhârî, Nikâh, 112; Müslim, Selâm, 20 (2172).

Hadisin Arapça metninde geçen “Hamv” kelimesi, kocanın adam akrabasına denir. Kayınbirader ve kocanın amcasının oğlu vs. şeklinde.

Başka bir hadis-i şerif de şöyledir:

“Bundan sonrasında hiçbir adam yalnız başına bulunan bir kadının yanına girmesin, yanında bir iki şahıs olursa girebilir.” (Müslim, Slm 8 (2173).

Bu iki hadis-i şerifi beraber değerlendirecek olursak bir adamın, bir odada tek başına olan bir kadının yanına girmesinin yasaklandığını görürüz. Kocanın adam akrabasıyla bir yerde baş başa kalmanın daha tehlikeli ve fitneye sebep olması sebebiyle Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, “Hamv, şu demek oluyor ki kadının tek başına kocasının adam akrabasından biriyle kalması ölümdür.” diye buyurmuştur. Hanım, örtüsü içinde olması durumunda, açık bir yerde yada bir üçüncü şahsın da bulunmuş olduğu bir yerde yakın akrabalarıyla birlikte bulunabilir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir