Akrabalarım maddi sorun korkusuyla beni evlendirmiyor. Ne yapmalıyım?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kur’an-ı Kerim’de Allah Teâlâ şöyleki buyurmaktadır:

“Kaynaşmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratıp da aranızda sevgi ve acıma peyda etmesi de O’nun varlığının delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.” (Rûm, 30/21).

İçinizden evli olmayanlar ile adam ve hanım esirlerinizden uygun olanları evlendirin. Yoksul iseler Allah, kendi ikramıyla onların gereksinimlerini giderir. İmkânları geniş olan ve her şeyi bilen  Allah’tır.” (Nûr 24/32).

Ayette de görüldüğü şeklinde gençleri evlendirme emri, onların velilerine verilmiştir. Sizi evlendirecek olan da ailenizdir. Dolayısıyla onların içinde bulundukları durumu tamamen göz ardı edemezsiniz. Fakat oturun, durumunuzu onlara tüm ayrıntıları ile beraber izah ediniz. Maddi imkânsızlıkların evlilik engeli olmadığını, olmaması icap ettiğini yukarıdaki ayette “Eğer fukara olurlarsa Allah onları fazl ve keremiyle varlıklı kılar.Cümlesi ile belirten Allah Teâlâ’nın bu sözünü onlara aktarın. Ve en kısa zamanda kızı ailesinden isteyerek düğün hazırlıklarına başlayın. Düğününüz oluncaya kadar da sabredin, günaha düşmeyin.

Peygamberimiz de şöyleki buyurmuştur:

“Gençler! Kimin maddi imkânı var ise derhal evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Bundan dolayı oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Siz Allah ve resulünün emirlerini yerine getirirseniz Allah da sizin işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir