Alacağı eğitim etmek için borçluya evini sattırmak zulüm müdür?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Borçlu borcunu hazzı olarak ödemiyorsa bundan mesuldür. Alacaklı bunun için  her türlü meşru yola başvurabilir. Fakat başına gelen bir musibet dolayısıyla borcunu ödeyemiyorsa ona bolluğa çıkıncaya kadar süre vermek Allah’ın emridir. Allah Teâlâ şöyleki buyurmuştur:

“Borçlu darlık içinde ise rahata çıkıncaya kadar beklemeniz gerekir. Alacağınızı sadakaya/zekâta saymanız sizin için daha hayırlıdır. Bunu bir bilseydiniz!” (Bakara, 2/280)

Borçlu borcunu ödeme niyeti ve gayreti içinde olmuyorsa alacaklı tüm teşebbüsleri gösterdikten sonrasında son olarak sıra eve kadar gelinmiş ve başka umar de kalmamışsa evi sattırıp borcunu eğitim edebilir. Bunda fıkhi bir sakınca yoktur.

Borçlunun yapması ihtiyaç duyulan, alacaklı ile anlaşıp borcunun ödenmesi için bir vade belirlemesi ve uygun taksitlerle borcunu ödemesidir. Ya da evini satıp paraya çevirmesi, bununla borcunu ödemesi, -şayet kalırsa- kalan miktar ile de daha mütevazi bir ev alıp bu evde oturmasıdır.

Kısacası aslolan olan, borcun ödenmesidir. Borcunu eğitim için alacaklının kullandığı meşru tüm yöntemler fıkhen de geçerlidir.

Prof. Dr. Servet BAYINDIR

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir