Alacaklarımızı oruç fidyesine sayabilir miyiz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kıymetli kardeşimiz,

Zekatta olduğu benzer biçimde fidyede de temlik şartı vardır.

Zekatın geçerli olması için, fakire verilecek para yada malın ona temlik edilmesi kısaca onun mülküne geçirilmesi şarttır. Bu da zekatın fiilen fakire teslimi ile gerçekleşir. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, III, 171)

Buna bakılırsa, alacak yada verilen ödünç/borç zekata niyet edilmediği, sonrasında da bu parayı zekata saymaya niyet edilmiş olduğu vakit, paranın kendisi ortada bulunmadığı için temlik gerçekleşmiş olmayacaktır. Dolayısıyla bir hiç kimseye borç olarak verilmiş olan paranın yada alacağın sonrasında borçluya zekat niyetiyle bağışlanması ile zekat verilmiş olmaz. Dört mezhep alimleri bu görüştedir.

Temlik terimine daha geniş bir anlam yükleyen bazı alimler ise, fakirin zimmetinde bulunan alacağın ona bağışlanmasını da temlik olarak değerlendirmişler ve bunu caiz görmüşlerdir. (Karadavi, Fıkhu’z-zekat, II, 848-850; Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, II, 895 vd.)

Bu son görüşle de amel edilebilir.

adsense

Günümüz fakihlerinden Yusuf Karadavi, anlatılan durumun gerçekleşmesi için, “borçlunun borcunu ödemekten aciz olması ve alacaklının da onu borcundan ibra etmesi (borcunu düşürmesi) ve fakirin de bunu bilmesini” lüzumlu görmektedir.

Bu görüşe bakılırsa, bir kimsenin dinen zekat almaya müstehak olan fukara bir kişideki batık olmayan alacaklarını almayarak bahse mevzu borcu bu şekilde zekata, fitreye yada fidyeye mahsup etmesi caizdir.

İlave data için tıklayınız:

Birden fazla kişiden alacağı olan kişi, zekat diye birkaç kişinin …

Tutulamayan ramazan orucunun fidyesi, ne zaman ve kimlere verilir …

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

kartaldk

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir