Allah, anne-babanın hataları yüzünden evlatlara ceza verir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Dinimizde suçun şahsiliği prensibi esastır. Buna gore Allah’ın yasakladığı bir eylemi işleyen şahıs, günah kazanır ve bu günahı bir başkasını bağlamaz. Doğrusu asla kimse başkasının hatasından ve günahından görevli değildir. Allah Teâlâ şöyleki buyurmuştur:

“Yoksa o Mûsâ’nın ve o oldukça vefalı İbrâhim’in sahifelerinde bulunan şu kati gerçekler hakkında data edinmedi mi ki: Hiçbir kimse başkasının günah yükünü çekemez. İnsan, emek ve gayretinin neticesinden başka şey elde edemez. Bu gayretinin semeresi de ileride ortaya çıkacaktır. Emeğinin karşılığı kendisine tam tamına ödenecektir. Elbet son durak, Rabbinin huzuru olacaktır. O’dur güldüren ve ağlatan; O’dur öldüren ve yaşatan.” (Necm, 53/36-44)

“Kim yola gelirse kendi yararına gelir, kim de yoldan çıkarsa kendi zararına çıkar. Kimse kimsenin yükünü çekmez. Biz elçi göndermeden azap etmeyiz.” (İsrâ, 17/15)

Dolayısıyla anne ve babanızın hatalarından siz görevli olmazsınız. Fakat elinizden geldiğince onları güzellikle uyarmalı ve mümkün mertebe hatalarını engellemeye çalışmalısınız. Gücünüzün yetmediğinden ise görevli tutulmayacaksınız. Allah Teala şöyleki buyurmuştur:

“Allah, hiç kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez…” (Bakara, 2/286)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir