Allah, etik kurallardan da bağımsız mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kıymetli kardeşimiz,

– Allah dilediğini yaratır ayeti gereğince Allah evrendeki kanunlara doğal olarak değildir. Doğal olarak olsa kudreti sınırlanmış olur. Sınırı olan olan da aciz anlama gelir ve ilah olması imkansız.

– İnsanların etik olarak telakki etmiş olduğu kurallar insanoğlu içindir. Allah o kurallarla da sınırlanamaz.

Evren için değil de evrende geçerli bilimsel kanunlar, bizim deneyden soyutlama yöntemiyle zihinde karşılıklarını bulduğumuz beşeri olgulardır. Bu hususta en büyük ilerleme Galilei ve Newton tarafınca hareket terimi üstüne geliştirilmiştir.

Önceleri Aristoteles fiziğine bakılırsa cismin bir niteliği kabul edilen hareket, Galilei’nin eylemsizlik kanunu ve bu kanunu tamamlayan Newton’un mekanik yaklaşımı ile bir cisme tesir eden yer çekimi de dâhil tüm kuvvetlerin toplam bileşkesi olarak zihinde soyutlanmıştır.

Deneysel bilimlerden çıkarılan tüm kanunlar bizim zihnimizdeki soyutlamalardan ibarettir. Bundan dolayı doğada bu kanunların gerçekte var bulunduğunu bile kati olarak bilememekteyiz.

Üstelik makro ve mikro ölçekte gelişen teknoloji yardımı ile gerçekleştirdiğimiz deneyler bu soyutlamalara dayalı kanunları değişken kılıyor. Bundan dolayı Einstein’in görelilik kuramları ve Riemann’ın hiperbolik geometrisi şeklinde karmaşık soyutlamalarda matematiksel olasılıklara başvurmaktayız.

adsense

Şimdilik daha iyisini bulamadığımız için de elimizdekilerle yetinmekteyiz.

Geldiğimiz noktada antropik sınırlılığa mahkûm bilim anlayışımızın Mevla (c.c) için geçerli bulunduğunu düşünmek abesle iştigaldir.

Bilim anlayışımız ile terbiye içinde direkt bağlantı kurmaya çalışmak yanlıştır. Evrensel bir bilim varken değişik etik telakkiler mevcuttur.

Bununla beraber yüce Mevla’nın yarattığı biz için tavsiye etmiş olduğu etik umdeler, din aracılığı ve peygamber örnekliği ile ortaya konmuştur.

Kuran’a ve sünnete dayalı İslam ahlakı, Hz. Allah’ın (c.c) tanrısal ahlakının bir uzantısı ve gölgesi hükmündedir.

Dolayısıyla Kuran perspektifindeki etik umdeler bizlere yönelik tanrısal fiillerin özünü de anlamamıza neden olur.

İlahi eylemler tanrısal ahlaktan bağımsız değildir.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

HacıYusuf

Tarih: 20.11.2019 – 20:00 | Güncelleme: 29.11.2019 – 08:15

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir