“Allah nurunu tamamlayacaktır.” ayeti iyi mi gerçekleşecek, her yerde günahlar hakim görünüyor?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

“… Allah nurunu tamamlayacaktır.” (Saff, 61/8) ayeti şu anda mümkün görünmüyor. Ahir zamanda olduğumuzu kabul edersek, Allah’ın nurunu bu vakit diliminde tamamlaması iktiza eder.

– Şu ortamda Allah nurunu iyi mi ve ne vakit tamamlayacak olabilir?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Her yıl dünyanın çeşitli devletlerinde yüz binlerce şahıs Müslüman oluyor. Tüm dünyada İslamiyet hızla aşama kaydediyor. Hem ahir zamandayız diye beş on yıl sonrasında kıyamet kopacak diye düşünmek yanlış olur. Kıyametin ne vakit kopacağı belli değil ki!.. Allah vaad etmişse elbet ki vaadini yerine getirecektir. Hatta kıyamete bir yıl kalmış olsa gene Allah vadini yerine getirir. Allah için bu zor değildir.

“Onlar ağızlarıyla Allah’ın nûrunu söndürmek istiyorlar. Oysa kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.”(Saff, 61/8)

1. Bu söz hem ayetlerde hem de hadislerde geçmektedir. Allah vadini yerine getirecek ve nurunu tamamlayacaktır.

2. Bizim vazifemiz, insanları zorla Müslüman yapmak değildir. İnsanların kalbinde imanı yaratacak olan Allah’tır. Tohumu zamanında tarlaya ekip onun yeşermesine karışamayan bir ziraatçi şeklinde, ikimiz de inanç ve İslam tohumlarını insanların kalp tarlasına ekeceğiz. Onların yeşermesini Allah’a havale edeceğiz.

adsense

3. Kışın arkasından yazı, gecenin karanlığından gündüzü her yıl ve her gün getiren; bulutlarla kapanık gök yüzünü aniden açıp güneşi her yerde gösteren Allah, bu sövgü gecelerini, sefahet bulutlarını ve çirkinliklerle dolu kış mevsimini de aniden gündüze, güneşe ve yaza çevirebilir. Yeter ki hepimiz o güzellikleri hak edelim. Onun rahmet ve bereketine güven edip güvenelim.

4. Bazı peygamberler gelmiş, kendilerine birkaç şahıs inanılmış olduğu halde peygamberlik sevabını tam almışlar. Bundan dolayı Allah, insanların ne kadar mümin ve Müslüman yaptığına değil, ne kadar anlatıp yaşadığına gore işlem edecektir.

5. Ümitsizlik hem büyük günah, hem de insanı yiyip bitiren bir hastalıktır. Bundan Allah’ın rahmetine sığınma etmeliyiz. Sovyet Toplumcu Cumhuriyetler Birliği (Rusya)’nın yıkılacağını kim tahmin edebilrdi; hem de bu şekilde kolayca. Bundan dolayı işimize bakalım. Allah ne yapacağını en iyi bilendir…

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

osmanca87 tarafınca Pt, 12/02/2007 – 19:49 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir