Allah, öldükten sonra bizi neden uyluk kemiğinden diriltecek?

- Allah u teala biz öldükten sonra bizi uyluk kemiğinden mi diriltecek? Neden tekrar yaratmak için uyluk kemiğine ihtiyaç duyuluyor?


Soru Detayı

– Allah u teala biz öldükten sonra bizi uyluk kemiğinden mi diriltecek? Neden tekrar yaratmak için uyluk kemiğine ihtiyaç duyuluyor?

– Allah in bizi diriltmesi için “kün fe yekun ol demesi yetmez mi? O tüm eksikliklerden münezzehtir… Bunu açıklayıp beni aydınlatır mısınız?

Cevap
Cevap

Değerli kardeşimiz,

adsense

– Allah elbette “uyluk kemiği”ni kullanmadan insanları yeniden inşa edebilir. Ancak Allah’ın sonsuz kudreti yanında hikmetinin bir tezahürü olarak kuyruk sokumu veya buradaki bir DNA’yı esas alması, onun kudretinin eksikliğini değil, hikmetinin mükemmelliğini gösterir.

– Bunun böyle yapılmasının önemli bir hikmeti, insanların akıllarını da tatmin edecek bir formül olmasıdır. Çünkü insanlar bir temel esas, bir çekirdek olmaksızın insanların yeniden yaratılmasını kolay kolay idrak edemez. Nitekim, insan ilk defa yaratılırken bir nesne (çamur / toprak) kullanılmıştır. Öyleyse ikinci yaratılışta da bir nesnenin kullanılması hikmetin bir gereğidir.

Özellikle yeniden dirilme konusu gibi insanların idrak bakımından çok da hazırlıklı olmadığı bir hususta, yaratılmakta kullanılan bir harç olmadan meselenin hazmedilmesi oldukça zordur. Yüce Allah, sonsuz rahmetiyle insanları bu konuda tatmin etmek isterken, elbette –haşa- bir blöf yapmaz, bizzat pratik olarak yapacağı bir gerçeği nazara verir.

– Bununla beraber, her insanın “kendisi olarak” yaratılması önem arz etmektedir. Bu zor konuda insanların bu şüphesi de izale edilmiş ve bu arzuları yerine getirilmiştir.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafından Pa, 15/06/2014 – 18:15 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Allah, öldükten sonra bizi neden uyluk kemiğinden diriltecek?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.