Allah sadaka verenin ömrünü dilerse uzatır dilerse de uzatmaz mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Bazı İslam alimleri bu yorumları neyi kanıt göstererek yapıyor?
1. Bazı İslam alimleri görüşünde sadaka vermenin ömrü uzatmasındaki anlamın ömrün bereketlenmesi anlamına geldiğini söylüyor fakat bu bana saçma geliyor. Ömrün uzaması Ne Gibi ömrün bereketlenmesi demek olabilir ki?
2. Sadaka verenin ömrünün uzatılacağı hadislerde geçiyor. Devamlı hayır işlemekte olan fakat sıhhat yönünden fena olan bir ülkede yaşamakta olan bir insanoğlunun sırf bu sebepten erken yaşta yaşama veda etmesine Ne Gibi yanıt verebiliriz? Allah (c.c.) sadaka veren kişinin ömrünü dilerse uzatır dilerse de uzatmaz mı?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Yanıt 1:

Bu mevzu kaderle de ilgilidir.

Yazgı-i Müsemma ve Yazgı-i Muallak/Kati ve Şartlı Yazgı:

Kati alınyazısı: Buna “ecel-i müsemma/Yazgı-i müsemma yada  Ecel-i mübrem/kader-i mübrem” denilir.

Bu kaderin iki şekli vardır:

Birincisi: Allah’ın ilminde yer edinen kaderdir ki, asla değişmez.

İkincisi: Şartlı olarak yazılmıştır. Sözgelişi; “sadaka verirse, 70 yıl, vermezse t60 yıl yaşar” diye bir şarta bağlı olan kaderdir.

– Şartlı olsun olmasın, Kaderin değişmez son halkası, Allah’ın ezelî ilminde yer alır. Hiçbir şey kaderin bu kati şekline ve ezelî ilme aykırı bir halde gerçekleşmez. Sözgelişi: Kaderin levhalarında “şu adam sadaka verirse 70 yıl, vermezse 60 yıl yaşar” diye yazılıdır. Bu insanın tavrına bağlı olarak değişebilen bu alınyazısı tablosu, Allah’ın öncesiz ilminde malumdur. Allah bu insanın sadaka verip vermeyeceğini, buna bağlı olarak ömrünün 60 yada 70 yıl olacağını bilmektedir.

İşte Allah’ın ilmindeki bu alınyazısı tecellisi, öncesiz ilme aykırı olması imkansız. 

Bununla birlikte, ömrün uzamasını, ömrün bereketi olarak yorumlayanları da göz ardı etmemek gerekir.

Bolluk mefhumunda iki unsur aranmalıdır:

Birincisi: Allah’ın lütfu. İkincisi: Verimli olan şeyin düzgüsel emsallerine gore daha çok bir bolluk, bir güzellik, bir verimlilik, bir yarar göstermesi. Bolluk gelişip artan şeydir.

adsense

Buna gore verimli olan şey, Allah’ın lütfuyla hususi bir statüye kavuşturduğu ve bu özelliğinden dolayı benzerlerine fark atan şeydir. 

Maddi-manevi yönden verimli olan bir yaşam, verimsiz bir ömürden daha uzun kabul edilebilir. Sözgelişi, Zemzem suyunun bir adı “bolluk”tir. Zira, bereketlidir. Zira verimlidir, şundan dolayı uzun ömürlüdür, şundan dolayı ilahî bir lütfun tezahürüdür.

Rağıb Isfahani’ye gore “Bolluk Allah’ın hayrının bir şeyde durağan(durgun) kalmasıdır” (Rağıb, Müfredat, BRK md.)

Yanıt 2:

Biz kimin ömrünün uzatıldığını bilemeyiz. Bu sebeple de yaşam standartları fena olan bir yerde yaşayan kimsenin sadaka verdiği halde erken yaşama veda etmesine bir yorum yapamayız.  Ilkin sadakasının kabul olup olmadığını bilemeyiz. Sonrasında, öldüğü vakit uzatılan ömrünü bitirip bitirmediğini bilemeyiz. Sadece, vereceğimiz bilgiler bu mevzuda mühim hakikatleri göstermektedir.

“Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir peygamber mucize gösteremez. Her şeyin bir vadesi vardır, Allah dilediği hükmü iptal eder, dilediğini durağan(durgun) bırakır. Ana kitap O’nun yanındadır.” (Ra’d, 13/38-39), “Herhangi bir canlının ömrünün uzaması yada kısaltılması kesinlikle bir kitapta yazılıdır. Tüm bunlar normal olarak Allah’a pek kolaydır.” (Fatır, 35/11)  mealindeki ayetlerde ise, ömrün -normal doğal seyrinden- daha kısa yada daha uzun olabileceği ifade edilmiştir ki, bu da değişebilen kaderin bir yansımasıdır.

“Sadaka verin; hastalarınızı sadaka ile tedavi edin. Muhakkak ki sadaka, gelen arazları, marazları/hastalıkları geri çevirir. Sadaka bununla beraber ömrünüzün uzamasına, iyiliklerinizin katlanmasına vesile olur.” (Kenzu’l-ummal, hno:16113)  anlamına gelen hadislerde de bu gerçeğe işaret edilmiştir.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

HacıYusuf tarafınca Cu, 02/08/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir