Tanrı Teala, niçin Hz. Musa’dan mukaddes vadide, ayakkabılarını çıkarması istemiştir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Tâhâ suresi, ayet 12:

“Ben şüphesiz senin Rabbinim. Derhal ayakkabılarını çıkar, bu sebeple sen mukaddes bir vadi olan Tuvâ’dasın.”

Hz. Musa’dan niçin pabuçlarım çıkarmasının istendiği açıklanırken, bazı müfessirler pabuçların yapıldığı araç-gereç üstünde durmuşlarsa da daha oldukça ayaklarının o mukaddes mekâna direkt temas etmesinin ve bereketinden nasiplenmesinin istendiği yorumu tercih edilmiştir. (bk. Taberî, XVI, 143-144)

Fakat burada ilâhî vahye muhatap olacak olan Musa’nın kendisini ruhen buna hazırlamasının amaçlandığı, dolayısıyla kendisine çeki seviye vermesi ve daha hususi bir saygı göstermesi için uyarıldığı söylenebilir. İbn Atıyye de buna yakın bir yorum yapmaktadır. (bk. Taberî , IV, 39; ek olarak bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu: III/537)

Bir başka açıklamaya nazaran ona pabuçlarını çıkartma emrinin veriliş sebebi, yüce Tanrı ile münacatta bulunurken huşu ve tevazu içindir. Nitekim selef-i salihîn de Beytullah’ı tavaf ederken bu şekilde yapmışlardır.

Şu şekilde de açıklanmıştır: Bu o yeri ta’zim etmek için verilmiş bir emirdir. Nitekim Harem-i Şerefi ta’zim etmek için oraya ayakkabılarla girilmez.

Said b. Cubeyr dedi ki: Ona, Kâbe’ye ayakkabısız girildiği şeklinde, sen de yere çıplak ayakla bas, denildi. Hükümdarların örfünde huzurlarına girildiği zaman ayakkabıların çıkartılması ve insanoğlunun son aşama mütevazi görünmesi malum bir husustur. Sanki Musa (as)’a bu anlamda bu şekilde bir buyruk verilmiş şeklinde görünüyor.

İmam Malik de, Peygamber (asm)’ın pek şerefli kemiklerini ve pek kıymetli cüssesini barındıran Medine toprağına saygısından dolayı, Medine’de binek sırtına binmeyi kendisi için uygun görmezdi.

Hz. Peygamber (asm)’ın, mezarlar içinde ayakkabısı ayağında olmasına rağmen yürümekte olan Beşir b. el-Hasâsiyye’ye söylemiş olduğu şu sözler de bu kabildendir:

“Sen bu şekilde bir yerde bulunduğun zaman ayakkabılarını çıkart.”

Beşir dedi ki: Bunun üstüne ben de ayakkabılarımı çıkarttım. (Ebû Dâvûd, Cenâiz 74)

Bir başka açıklamaya nazaran, Yüce Tanrı Ona nur ve hidayet sergisini yaymıştı. Alemlerin Rabbinin sergisini ayakkabısı ile çiğnememesi gerekirdi. (bk. İmam Kurtubi, el-Camiu li-Ahkami’l-Kur’an, 11/305-306.)

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Per, 02/07/2009 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir