Allah ve İzafiyet Teoirisi

Uzmanlar, kainatın oluşumunun kendisiyle başladığı Büyük Patlamadan sonra 13,7 milyar yıl geçtiğinde ufak tefek görüş farklıl..


Uzmanlar, kainatın oluşumunun kendisiyle başladığı Büyük Patlamadan sonra 13,7 milyar yıl geçtiğinde ufak tefek görüş farklılıkları bulunmasına karşın- genel olarak ittifak içerisindedirler. Ortalama 10-15 milyar yıl önce evren oluşmuş, bundan 5 milyar yıl sonra ise dünyamız meydana gelmiştir.

Peki Allah, yaratmak için neden milyarlarca yıl beklemiştir ? Ve yahut beklediyse bile kimi, neyi neden beklemiştir?

Zihnimizi bulandıran bir başka soruya bugün cevap arayacağız..

evren  Allah ve İzafiyet Teoirisi evren 1

Bu sorunun cevabını ararken Einstein’in İzafiyet Teorisi bize çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu teori, “zaman” kavramının mutlak olmadığını aksine belirli durumlarda değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Mesela ikiz olan iki kardeşten biri uzaya çıksa , sonra bu yolculuğunu tamamlayıp dünyaya dönse, uzaya çıkan kardeş diğer ikizine oranla daha az yaşlanacaktır.

Sonrasında yapılan birçok gözlem de bu teoriyi destekleyici sonuçlar ortaya çıkarmış, bununla beraber de Einstein’in İzafiyet Teorisi fizikte çok önemli bir konu haline gelmiştir.

adsense

Bu teoriyi açıklayıp zaman kavramının mutlak olmadığına, göreli ve değişken olduğuna dikkati çektikten sonra Kuran’a yüzümüzü çevirmek istiyorum. “Melekler ve Cebrail, oraya, bir günde yükselip çıkarlar ki, o mesafenin uzunluğu dünya senesi ile elli bin yıldır” (Mearic: 4)
Rabbinin katında bir gün, sizin hesabınıza göre bin yıl gibidir” (Hac: 47)
O, göklerden yere kadar ger işi yerli yerince tedbir ve idare eder. Sonra bütün işler, sizin gününüzle bin sene kadar uzun olan kıyamet gününde Ona arz edilir” (Secde: 5)

Bu ayetlerden de anlaşılacağı üzere Rabbimiz, farklı zaman kavramlarının var olabileceğini ve zaman tasavvurunun çeşitli şartlar altında değişebileceğini Einstein’den tam 13 asır önce dile getirmiştir. Bu, Kur’an’ın mutlak mucizelerinden biridir. Fakat konumuz Kuranın mucizeleri olmadığı için buna sadece değinerek burada bırakalım.

Şimdi gelelim Allah’ın neden 13.7 milyar yıl beklediğine.. Tabi ki de bu sorunun cevabı başından beri anlattığımız zamanın izafiliği meselesidir. Allah beklememiştir. Beklemek, Allah’ın yüceliğine yaraşmayacak bir fiildir.. Onun yaratışı yine tıpkı Onun anlattığı gibidir.
Bir şeyi dilediği zaman, ona sadece “Ol” diye emreder ve o da hemen oluverir.
36 YASİN 82. Dolayısıyla Allah ile bizim zaman tasavvurumuz arasındaki büyük farklılık, bu konunun asli cevabıdır.

Konuya ikinci bir yorum yapacak olursak, “zaman” ismini verdiğimiz bu kavramı yaratan da Allahtır. Allah yarattığı ile sınırlandırılamayacağı gibi, zamanın birbirinden bağımsız dilimler içerisinde bulunabilmesi de Allah’ın beklemediğini aksine yaratılıştaki muazzam kudretini ve zaman üzerindeki sonsuz hakimiyetini göstermektedir.

Allah yaratmak için beklemiştir algısı, dini yanlış anlamak için özenle ve titizlikle çaba sarfedenlere aittir. Yazıya vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler..

Siz de öneri, yorum, düşünce ve her türlü sorularınızı [email protected] adresine gönderebilirsiniz. İlerleyen vakitlerde kişisel sorularınız hakkında yazılar yayınlanacaktır.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Allah ve İzafiyet Teoirisi

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.