Allah’ı görmeden, bilmeden, kanıtın olmadan mı seveceksin?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Ateistlerin bu iddiasına Nasıl yanıt verilir?
Allah’ı görmeden, bilmeden, kanıtın olmadan sev. İhtiyacı yok fakat sev diye yarattı, sonrasında da sınava soktu. Sevmeyenleri yakacak ona bakılırsa. Onun Nasıl kusursuz bulunduğunu idrak etmek için kitaplaştırıp göndermiş, ayrıntılar orada. Mantıksız gelen bölgelere aklın ermiyordur, muhteşemim fakat aklının eremeyeceği boşluklar bıraktı.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bu tür iddiaların İslami açıdan bir kıymeti yoktur.

Cenab-ı Allah’ın görülmeden, bilinmeden ve kanıtı olmadan sevilmesini istediğini söylemek uydurulmuş bir bahaneden ibarettir.

Zira yalnız yaratılmışlar alemi olarak tüm evren ve içindeki sonsuz çeşitlilikteki varlıklar görülmekte, bilinmekte ve varlıkları kati olarak algılanmaktadır.

Tüm bu var olanlar tam bir ilim ve hikmet, sanat derecesinde bir güzellik ile sonsuz sayıdaki yarar ve amaçlarla doludur.

adsense

Tüm bu anlamlı var oluşların kendilerinden oldukca daha yüksek bir derecede ilim ve hikmete haiz bir yaratıcıları olması icap ettiğini akıl göstermekte, ilim bildirmekte, mantık kanıtlamaktadır. 

Var olanlardan hiçbir şey süre sürecinde yapılıyor olmanın haricinde değildir.

Dolayısıyla birbirlerinin varlık sebebi olduğu iddia edilen şeyler aynı anda hem yapılıyor hem de meydana getiren olmak benzer biçimde saçma bir durum ile yüklemlendirilmektedir.

Üstelik ateist saçmalık buna bir de ‘tesadüf’ adlı ne olduğu belirsiz bir terimi ilave ederek sözde bilimsellik iddiası gütmekte, aklın görmüş olduğu görkemli güzelliği, ilmin bilmiş olduğu yaratıcı kudreti görmememizi ve bilgimizi inkar etmemizi istemektedir.

Cenab-ı Allah’ın mevcudiyeti bir kitap mükemmeliyetinde olan tek bir hücre ya da parçacıktan tutun, galaksilerin muhteşem bir ilimle yürütülen akışlarına değin her yerde ve her işte aşikardır.

 Gözünü kapayan yalnızca kendisi için gündüzü gece yapar.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Oklyaprak tarafınca Cu, 09/08/2019 – 20:01 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir