“Allah’ı kabul eden neyi kaybeder ve Onu kaybeden neyi kazanır.” sözü kimindir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Dinlediğim bir Arapça cümleyi yazıyorum hadis olabilir.
– Anlamını ve yazılısını yazabilir mısınız?
– maze vecede men fekad ve maze fekade men vecedeh..
– Açıklar mısınız?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Hikem-i Ataiye, hikmetli sözlerinden birinde şu şekilde der:

“مَاذاَ وَجَدَ مَنْ فَقَدَهُ وَمَاذَا فَقَدَ مَنْ وَجَدَهُ  Mâ zâ vecede men fekadehû ve mâzâ fekade men vecedeh –.Cenâb-ı Hakkı kabul eden neyi kaybeder? Ve Onu kaybeden neyi kazanır?” (İbn-i Atâillah el-İskenderî, Şerhü’l-Hikemi’l-Atâiye, s. 208)

Bediüzzaman da buna, “O’nu kabul eden her şeyi bulur. O’nu bulmayan hiçbir şey bulmaz. Bulsa da başına belâ bulur.” (Mektubat, Altıncı Mektup) şeklinde bir izahat getirir.

Her şeyin sahibi Allah olduğuna bakılırsa insan O’nu bulduğunda, doğrusu O’na tüm gönlüyle inandığında her şey emrine âmâde ve onun olur, gereksinimlerine yanıt bulur. O’nu bulamadığında -O’nun olmayan hiçbir şey olmadığı için- hiçbir şeyi bulamaz. Bulsa da başına belâ bulur.

Yirminci Mektub’un başlarında ise şu şekilde denilir:

“Allah birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet çekme, onlara temellûk edip (köleleşip) boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Bundan dolayı Sultan-ı Kâinat birdir, her şeyin anahtarı O’nun yanında, her şeyin dizgini O’nun elindedir, her şey O’nun direktifiyle halledilir. O’nu bulsan her matlubunu buldun, hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun.”

Kul, namazında “Eşhedü en lâ ilâhe illallah” derken, şunu demiş olur:

“Hàlık ve Rezzak, O’ndan başka yoktur. Zarar ve çıkar, O’nun elindedir. O hem Hakim’dir, abes iş yapmaz. Hem Rahim’dir, ihsanı, merhameti çoktur.”

Zerreden kürelere kadar küçük-büyük her şeyin sahibinin O bulunduğunu, Onun emrinde ve izniyle hareket ettiğini, O isteyince olmazların bulunduğunu, istemeyince hiçbir şeyin olamayacağını, verdiğini kimsenin alamayacağını, vermediğini de kimsenin veremeyeceğini bilen, inanan insan Allah’a tevekkül edip, O’na güvenip dayanmadan başka hangi yolları arar? O’nun yolundan başka tüm yollar, O’nun kapısından başka tüm kapılar kapalıdır.

Bunu bilen insan aklında, fikrinde, kalbinde, işinde asla O’nu unutmaz.

Allah Resûlünün (asm) dualarından birisi de şuydu:

“Allah’ım, senin verdiğini engelleyebilecek, senin vermediğini de verebilecek hiçbir kimse yoktur.” (Buharî, Ezan, 155)

Bigün de ümmetine, her günün sabahı, her gecenin akşamında okunduğunda hiçbir şeyin zarar veremeyeceği şu mealdeki duayı öğretmişti:

“İsmiyle beraber hareket ettikçe yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla (sabaha erdim, akşama ulaştım.) O her şeyi işiten ve bilendir.” (İbn Mace, Duâ, 14)

Demek tüm sorun O’nu bulmak, O’na dayanmak.

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

kostebek43 tarafınca Per, 16/02/2017 – 01:39 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir