Tanrı’ın fiili adları nedir, örnek verebilir misiniz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İlâhî adlardan bir kısmı, fiilî isimlerdir. Şu demek oluyor ki, bu adlar bir fiile dayanırlar. Bazıları ise fiilî değildirler. Meselâ, Vahid adı Tanrı’ın birliğini ifade eden bir isimdir ve herhangi bir ilâhî fiile dayanmaz. Kadîm adı de o şekilde, o da Tanrı’ın evveli olmadığını ifade eder ve hiçbir fiile dayanmaz. Fakat, meselâ, Müzeyyin adı tezyin (süsleme) fiilinden gelmektedir. Keza Musavvir adı de tasvir (suret verme, şekillendirme) fiiline dayanır.

Cenâb-ı Hakk’ın fiilleri sonsuzdur. Bu fiillerden bazıları şunlardır: Halk (yaratma), tanzim (nizama, düzene koyma), tekmil (kemâle erdirme), tenvîr (nurlandırma), terzîk (rızıklandırma), imâte (ölümü verme), ihya (yaşam verme), ba’s (öldürdükten sonrasında yine diriltme), in’am (nimetlendirme)…

Bu umumî fiillerin, tabiri caizse, bir de alt şubeleri vardır. Bunlara bakıldığında, ilâhî fiillerin sonsuzluğu daha iyi anlaşılır. Meselâ, terbiye bir tek fiildir, fakat sayısız denilecek kadar oldukça şubeleri vardır. Tüm âlemlerin terbiyesinden, semanın terbiyesine, arzın terbiyesine, insanoğlunun terbiyesine, gözün, kulağın, ağzın, midenin terbiyelerine, alyuvarların, akyuvarların, bakterilerin, mikropların terbiyelerine kadar nice değişik terbiye tarzları vardır.

Öteki fiiller de bu şekilde düşünülebilir.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Per, 21/09/2006 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir