Allah’ın Ne Şekilde bir varlık bulunduğunu anlayamayacağımızı bildiren ayet ve hadisler var mıdır? 

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

​Ayet ve hadislerde Allah(c.c.)’ın eşi ve benzerinin olmaması haricinde Allah (c.c.)’ı ne kadar düşünürsek düşünelim Allah (c.c.)’ın asla Ne Şekilde bir varlık bulunduğunu anlayamayacağımızı bildiren ayet ve hadisler yok mudur?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– “Her şeyin nihayeti Rabbinde sonlanmış olur.” (Necm, 53/42) mealindeki ayet, Doğrusu insanların fikri Allah’a kadar gider, orada son bulur, anlamına gelir.

Demek ki insan tüm mahlukları tefekkür eder fakat Allah’ın zatını tefekkür edemez. Zira “Allah’ın hiçbir benzeri yoktur.” (Şura, 42/11)

Oysa insan görmediği bir şeyi düşündüğü vakit onu sadece gördükleri ile karşılaştırmak suretiyle anlamaya çalışır. Buna nazaran Allah’ın zatını düşünmek  insanı dalalete düşürebilir. Ayette yer edinen “algı” terimi, bir şeyi hakkıyla görmek, akıl ve vehmin içine almak manasına gelir.  İdrak, bununla beraber kavuşmak, ulaşmak manasına gelir.

Buna nazaran ayette, Allah’ın Zat-ı akdesine, onun mahiyetine ne akıl ne de vehim ile ulaşamazsınız.

adsense

Tefekkür ise, aklın, vehmin, hayalin ulaşmış olduğu yeri tahkik etmeye yarar.  Oysa Allah, Zat-ı akdesi itibariyle algı edilmekten münezzeh olduğu şeklinde, tefekkür edilmekten de münezzehtir. 

– Bir rivayete nazaran Hz. Peygamberimiz (asm) Efendimiz şu şekilde buyurdu: “Allah’ın mahlukları hakkında tefekkür edin. Fakat Allah’ın zatını tefekkür etmeyin.” (Ebu  Nuaym, Hilyetü’l-Evliya, 6/66)

– Cevşenu’l-Kebirdeki nebevi münacatta “Ey fehimlerin, sıfatlarına ulaşamadığı! Ey fikirlerin kibriyasına/ebatlarına kavuşamadığı! (Fıkra 86/5-6) denilmiştir.

Bunun manası şudur: Hiçbir insanoğlunun algı ve anlayışı  Allah’ın sıfatlarını algı edemez. Ve hiçbirinin fikirleri Allah’ın azametini, hakikatini kavrayamaz. Dolayısıyla bu mevzularda düşünce yürütülmez, yürütülemez..

– Ek olarak Kuran’da onlarca defa Allah’ın sanatı, ayetleri, olağanüstü nimetleri ile ilgili tefekkür emredilirken, hiçbir yerde Allah’ın Zat-ı Akdesi hakkında tefekkürün söz mevzusu edilmemesi de Zat-ı İlahîyi tefekkür etmeye yer olmadığının göstergesidir.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

HacıYusuf tarafınca Ct, 20/07/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir