Tanrı’ın varlığını tabiattan örneklerle açıklayabilir misiniz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Ben liseye gidiyorum öğretmenim ödev verdi performans ödevi destek olabilirseniz en acilinden sevinirim. Ödevim şu:
Tanrı’ın varlığını tabiattan örneklerle açıklayınız.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Tanrı’ın varlığını külli manada gösteren en büyük dört kanıt vardır: Kur’an-ı kerim, Hz. Peygamber, vicdan ve evren / doğa..

Evenin / t abiatın / yaratılmış varlıkların Tanrı’ın varlığına kanıt olması şu şekilde özetlenebilir:

a) Hiçbir kitap yazarsız yazılmaz. O halde Doğa kitabını yazan biri vardır ki, o da Tanrı’tır. Gene, hiçbir iğne ustasız meydana gelemez. Öyleyse, bu evrenin/Tabiatın da bir ustası vardır ki o da Tanrı’tır.

b) Tabiatta yer edinen varlıkların bir amaca bakılırsa düzenlenmesi. Mesela; insanoğlu için yaşamsal öneme haiz olan oksijenin, suyun, gıdanın, ışığın varlığı bu işerin “akıllı bir tasarım” bulunduğunu göstermektedir. Akıllı tasarım, işin arka planında sonsuz bir ilim, hikmet, kudret, rahmet, irade benzer biçimde sıfatlara haiz bir yaratıcının bulunduğunu gösterir. Bu şekilde bir yaratıcı Tanrı’tır.

c) Bir tırnak kadar bir incir çekirdeğinden koca bir incir ağacını ve ona takılan incir meyvesini yaratmak, bu çekirdeğin işi olamayacağına bakılırsa, onu sonsuz ilim ve kudret sahibi Tanrı yaratmıştır.

Keza, bir mısır tanesinden onlarca mısır başağını, her bir başakta da yüzlerce mısır tanesini yaratmak, mısır tanesinin işi olmadığına bakılırsa, elbet bu işler Tanrı’ın işidir.

d) Bir insanoğlunun gözünün görmesi için güneşe; kulağının duyması için havaya; akciğerlerinin nefes alması için oksijene gerekseme vardır. Bu durum açıkça güneş, atmosfer, oksijen ile insanların ilgili organları içinde yakın bir bağ bulunduğunu gösterir.

Kısaca, güzü kim yaratmışsa, güneşi de o yaratmıştır. Kulağı kim yaratmışsa, atmosferi de o yaratmıştır. Akciğerleri kim yaratmışsa, oksijeni de o yaratmıştır. Tüm bu tarz şeyleri sonsuz ilim, hikmet ve kudrete haiz olan Tanrı’tan başkasına vermek elbet mümkün değildir.

e) İnsan anatomisi ile yaşam şartlarına bağlı olarak yaratılan her türlü nimet arasındaki ilişki hiçbir tesadüfe, sebeplere verilemeyeceğine bakılırsa, elbet onların yegâne yaratıcısının Tanrı olduğuna inanç etmek gerekir.

İlave informasyon için tıklayınız:

– İnanmayanlara Allah’ın varlığını nasıl anlatabiliriz?
– Allah var mı? Mantıki delilleri nelerdir?
– Allah’ın birliğinin delilleri nelerdir? Tevhid delilleri…
– Yaratılış Delilleri...

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Eren44 tarafınca Çar, 03/12/2014 – 16:34 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir