“Allah’tan sabır isteyen bela istemiş olur” diye bir hadis var mı?

SORU:

Resulullah Efendimiz Allah’tan sabır isteyen birine buyurdu ki: "Allah’'tan bela mı istiyorsun? Önce afiyet iste." Bu hadisin sahih olup olmadığını sormak istiyorum. Sahih ise nasıl anlamamız gerekmektedir?

Tarih: 28 Haziran 2010


Hadis Tirmizî’de şu şekilde geçmektedir:

Muâz b. Cebel radıyallahu anh’tan rivâyete gore, o şu şekilde demiştir: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, bir insanın şu şekilde duâ ettiğini işitti: “Allah’ım senden nimetin tamamını isterim.” Bunun üstüne Rasûlullah, “Nimetin tamamı hangi şeydir” diye sordu. Adam “Ben bir duâ ettim ve bu duâ sebebiyle hayır ümid etmekteyim” dedi. Rasûlullah, ise: “Cennete giriş ve Cehennem’den kurtuluş, nimetin tamamı sayılır” buyurdu.

Gene Rasûlullah bir insanın: “Ya ze’l-celali ve’l-ikrâm” söylediğini işitti ve bunun üstüne şu şekilde buyurdu: “Duâ kapısı sana açıldı, dilekte bulun!”

adsense

Gene Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir insanın: “Allah’ım senden sabır isterim” söylediğini duydu ve: “Sen Allah’tan bela (sorun) istemiş oldun. Ondan afiyet dile” buyurdu. (Tirmizî, Daavât, 94)

Tirmizî bu hadisin sonuna “hasendir” açıklamasını eklemiştir. “Hasen hadis her ne kadar ravilerinin zabtı bakımından sahih hadisten aşağı ise de, şartları itibariyle sahih hadis seviyesindedir.” (Subhi es-Sâlih, Hadis İlimleri ve Hadis Istılahları, Çeviri: M. Yaşar Kandemir, 4. Bs, Ankara, 1986, s: 129)

Hadisin Ne Gibi anlaşılması gerektiğine ulaşınca: Bu hadisi şerh eden hadisçiler, sabrın sadece zor ve sıkıntılı zamanlarda olacağını, dolayısıyla bu şekilde bir durumda değilken Allah’a “Allah’ım bana sabır ver” şeklinde yakarış etmenin “Allah’ım beni zor ve sıkıntılı bir duruma sok ki sabredeyim” anlamına geleceğini söylemişlerdir.

Tirmizî şerhi Tuhfetü’l-Ahvezî’de bu hadisle ilgili olarak şu izahat yer verilmiştir:

“Sen Allah’tan bela (sorun) istedin, bundan dolayı sabır sıkıntıdan sonrasında gelir. Allah’tan afiyet iste, bundan dolayı bunun kapsamı fazlaca daha geniştir. Zira hepimiz belaya (sıkıntıya) sabredemez.

Peygamberimizin bu sözü bela gelmeden önceki durumlar için geçerlidir. Bela ulaştıktan sonra sabır istenir. “Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır…” (A’râf, 7/126) ayeti bunu göstermektedir. (el-Mubârekfûrî, Tuhfetü’l-Ahvezî, Kahire, 2001, c: 9, s: 44, 3527. hadisin şerhi)

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Allah’tan sabır isteyen bela istemiş olur” diye bir hadis var mı?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.