Annemi razı etmek için istemediğim bir şahıs ile evlenmeli miyim?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Dinimiz ana baba hakkına, onları görüp gözetmeye büyük ehemmiyet vermiştir. Birçok ayette ana babaya ihsân emredilmiştir. İhsân, “iyi ve güzel hareket etmek” anlama gelir. Allah Teâlâ şöyleki buyurmuştur:

“Rabbin, yalnız kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kati bir halde emretti. Onlardan biri yada her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine «of!» bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle.

Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üstlerine kanat ger ve: «Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni Ne Şekilde yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (o şekilde) rahmet et!» diyerek yakarma et.

Rabbiniz sizin kalplerinizdekini fazlaca iyi bilir. Eğer siz iyi olursanız, şunu bilin ki Allah, kötülükten yüz çevirerek tevbeye yönelenleri son aşama bağışlayıcıdır.”
(İsra, 17/23-25)

“Biz insana, annesine babasına iyi davranmasını emrettik. Zira anası onu nice zahmetlerle karnında taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl kadar sürer. İnsana buyurduk ki: «Hem Bana, hem de annene babana şükret! Unutma ki sonunda Bana döneceksiniz.»

Eğer onlar seni, hakkında alim olmayan bir şeyi (körü körüne) bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz sadece banadır. O süre size, yapmış olduklarınızı haber veririm.”
(Lokman, 31/14-15)

Bu ayetlerde yer edinen ihsân/iyi davranma ile körü körüne itaati birbirine karıştırmamak gerekir. Annenizin sizi istemediğiniz bir şahıs ile evlendirmeye hakkı yoktur. Bu mevzuda en fazla bir tavsiyede bulunabilir. Evleneceğiniz şahıs ile bir yaşam geçirecek olan siz olduğunuz için bu konudaki karar da size aittir. Annenizi kırmadan bunu ona iyice izah etmeli, onun da gönlünü almak suretiyle bu meseleyi halletmelisiniz.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir