Asla evladı olmadan ölen kişinin mirası kime kalır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Eşi öldüğünde tek başına mirasçı kalan hanım “… Eğer sizin evladınız yoksa bıraktıklarınızın dörtte biri eşlerinizdir.(Nisâ, 4/12) ayeti hükmünce terekenin dörtte birini alır. Mirasın geri kalan kısmına ölenin evlatları olmadığı için anne ve babası, onlar yoksa nine ve büyükbabası, kardeşleri ve kardeş evlatları, amca yada halaları benzer biçimde yakın akrabaları mirasçı olurlar. Sorunuzda mirasçı olarak bu akrabalardan kimlerin bulunduğunu söylemediğiniz için hangi akrabanın hangi oranda mirasçı olacağını belirtemiyoruz.

Karı-kocanın birbirlerine mirasçılıkları evlilik, öteki hısımlarınki akrabalık (rahim) yoluyladır. Evlilik kanalıyla mirasçı olanlar hisselerini aldıktan sonrasında rahim kanalıyla akraba olan hısımlar hisselerini alırlar. İlgili ayetlerde şu şekilde buyurulmaktadır:

“Allah’ın kitabında rahim kanalıyla akrabalar birbirlerine (vâris olmaya) daha lâyıktırlar.” (Enfâl, 8/75; Ahzâb, 33/6)

“Erkekler için anne ile babanın ve akrabanın bıraktığı mirastan bir hisse vardır. Hanımefendiler için de anne ile babanın ve yakın akrabanın bıraktığı  mirastan bir hisse vardır. Miras olarak kalan mal azca olsun oldukça olsun.” (Nisâ, 4/7)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir