Ateist olan biri, niçin çocukken vefat edip cennete gitmedi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sual Detayı

Bir çocuk düşünün, başka birisinin vesilesiyle vefat ediyor, mesela bir adam gelip öldürüyor evladı ve o şekilde vefat ediyor, fakat çocuk yaşasaydı ilerde Cehenneme gitme ihtimali var, fakat bu şekilde direkt Cennete giriyor, peki bu ateistler için bir adaletsizlik değil midir? Onlar da Cehennemde yanmaktansa çocukken vefat edip Cennete gitmeyi isterlerdi diye düşünüyorum? Bu mevzuyu bir açıklar mısınız lütfen.

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Yükümlü ve görevli olma çağına gelmeden ölen çocuklar ile cennete girmeyi hak etmiş iken ölen büyükler fiilen (gerçekleşen yaşam, davranış ve durum olarak) cennete girmeyi hak ettikleri için Allah’ın âdeti ve lütfu ile cennete giriyorlar.

Bunlar ondan sonra da yaşamadıkları için “yaşasaydılar bir ihtimal cehennemlik olacaklardı” ifadesi gerçekçi ve adil değildir; bir insanı, fiiline değil de kabiliyetine (yapma ve yapmama gücü ve olanağına) gore cezalandırmak da, ödüllendirmek de makul, adil ve meşru değildir.

Her insanoğlunun iyi, doğru ve meşru olanı da bunların tersini de yapma kabiliyetleri vardır; ceza ve mükâfat bu kabiliyete gore değil, fiilen gerçekleşene gore olur, bu şekilde olması adildir, makuldür, meşrudur.

Müslümanların evlatlarının büyüdüklerinde Müslüman olma ihtimali galip olduğundan onlara fiilen Müslüman olmuş şeklinde işlem edilir. Müslüman olmayanların evlatları ise muhtemelen kâfir olacakları galip olasılık olsa bile, fiilen kâfir olmadıkları için cehennemlik olmazlar.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

rikoking007 tarafınca Sa, 09/07/2019 – 20:01 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir