Ateistlerin “Kim bilir bizi UFO’lar yönetmektedir.” iddiasına iyi mi yanıt verebiliriz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bir tek ilahı kabul etmeyen insanoğlu, birden fazla ilahı kabul etmek zorunda kalmaktadır. Bir tek Allah’ın kulu olmayı reddeden kafirler -varlığı bile durağan(durgun) olmayan- UFO’ları ilah edinmek şeklinde bir yanlışa düşmektedirler.

Evet, bir tek Allah’ı kabul etmeyen, zerreler adedince ilahları kabul etmesi gerekir. Zira meydana getirilen işler o denli hikmet ve sanatlıdır ki tesadüfe yer bırakmamaktadır. Her bir zerreye kainata hükmü geçecek bir akıl, kudret, ilim, hikmet vs. vermek gerekir. Zira tüm kainata hükmü geçmeyen bir zerrenin devamı mümkün değildir. Bu hâl imkânsız olduğuna gore her şeye gücü yeten sonsuz ilim ve hikmet sahibi bir tek ilahı kabul etmekte fayda vardır. Birincisi muhal olduğuna gore ikincisini kabul etmek zorundadırlar.

Hem birden fazla ilahı kabul etmek kainatın düzeninin bozulması anlamına gelmektedir.

“Oysa gökte ve yerde, Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı oraların nizamı bozulurdu. Demek ki o yüce arş ve hükümranlığın sahibi Allah, onların zanlarından, onların Allah’a reva gördükleri vasıflardan münezzehtir, yücedir!” (Enbiya, 21/22)

Kâinatta kemal sıfatları ile muttasıf, doğrusu bilimsel, kudreti, iradesi mutlak ve sınırsız olan birden fazla ilah bulunsaydı, farazî olarak şu ihtimaller olabilirdi:

1. Onlardan yalnız birinin hükmü yürüseydi ötekiler âciz ve noksan olurlardı ki bu ilah olmakla bağdaştırılamaz.

2. Her biri eşit kudret ve hakimiyete haiz olsalardı, ayrı ayrı nizamların bulunması gerekirdi. O takdirde de, mevcut olan bu düzen bulunmazdı.

3. İlahların fazla değil, yalnız iki tane olup bunların bir tek düzen kurup birleştikleri varsayılırsa, iki etkenin (illetin) bir nesne (malül) üstünde çekişmesi sonucu ortaya çıkar, nizamın devamı imkânsız olurdu.

4. Birbirleriyle ihtilaf halinde olsalardı, aslına bakarsan baştan beri düzen kurulamazdı. Bu âyet-i kerime kelam ilminde, tevhidin ispatında en mühim kaynak teşkil eden esaslardan biridir. Kelamda buna bürhan-ı temânu’ adı verilir.

İlave informasyon için tıklayınız:

– Kâinatta, birbirleri ile anlaşabilen birden fazla ilah bulunamaz mı?

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Jysper610 tarafınca Sa, 15/05/2012 – 11:18 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir