Avrupa ülkelerinin vatandaşlığına girmek sövgü müdür?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah-u Teâla şu şekilde buyuruyor:

“Müminler müminleri bırakıp da kâfirleri veli edinmesinler. Bunu kim yaparsa Allah’tan bir şey beklemesin, onlardan korunmak için yapmış olursanız o başka. Allah, sizi kendisinden sakınmanız için uyarır, dönüşünüz Allah’adır.” (Ali İmran 3/28)

Siz, müminlerin velayetini bırakarak kâfirlerin velayetine geçmiyorsunuz, ek olarak bu tavrınız sizin için bir koruma sağlamaktadır.

Allah Teala kâfirlerin veliliğini kabul etme mevzusuna şu şekilde izahat getirmektedir.

“Allah, din hususunda sizinle savaşmayan ve sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik etmenizi ve kıymet vermenizi yasaklamaz. Allah kıymet bilenleri sever.

Allah bir tek, din hususunda sizinle savaşmış, sizi yurdunuzdan çıkarmış ve çıkarılmanıza destek vermiş kimselere yakınlık göstermenizi yasaklar. Onlara yakınlık gösterenler zalimlik etmiş olurlar.” (Mümtehine 60/8-9)

O ülkeler sizin dininize karışmazlar. Oralarda egemen olan hukuk sistemi her insanın inancını yaşamasına müsaade eder. Ayetlerdeki öteki yasakları da bunlar yapmamışlardır. Dolayısıyla yukarıda belirttiğiniz iddiaların tamamı yersizdir.

Eğer bulunduğunuz ülkeler dininizi hafife alıyor ve alay mevzusu yapıyorlarsa, onların vatandaşlığına giremezsiniz. Allah Teala şu şekilde buyuruyor:

“Müminler! Sizden ilkin kendilerine kitap verilenlerden dininizi hafife alan ve oyun mevzusu icra eden kimseleri ve öteki kâfirleri kendinize veliler yapmayın. İnanıyorsanız Allah’tan korkun.” (Maide 5/57)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir