Aynı anda iki erkekle nikâh kıyılır mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Nikâh, evlilik anlamına gelir. Rahatça gezip dolaşmayı, konuşmayı, el ele tutuşmayı, beraber yaşamayı sözde meşrulaştıran bir formalite değildir! Nikâh dini bir müessesedir, bu tür şeyler istismar edilemez.

Bir karı aynı anda iki erkekle beraber evlenemez. Siz nikâhı evlilik olarak kabul etmiyor musunuz? Kocanızla nikâhlı olduğunuz süre içinde bir başkasıyla nikâhlanmanız mümkün olmaz.

Siz zina yapmak için izin istiyorsunuz. O vakit niçin istemediğiniz şahıs ile evleniyorsunuz? Gidin sevdiğiniz şahıs ile evlenin. Zorla evlilik olmaz. Sonrasında evleneceğiniz kişinin ne suçu var? Onu niçin aldatacaksınız? O size güvenecek, sadakatinize güvenecek, helalim diyecek. Fakat siz bir başkası ile gönül eğlendireceksiniz. Olmaz bu tarz bir olay! O vakit bu insanla evlenmeyeceksiniz. Evlenecekseniz ötekini kafanızdan sileceksiniz. İkisinden birine karar verin.

Aileniz sizi istemediğiniz bir evliliğe mi zorluyor? İşte dinimizin buna bir cevabı vardır:

Bir bakire kız Aişe’nin yanına geldi. “Babam beni kardeşinin oğluyla evlendirdi ki, benimle kendi konumunu yükseltsin. Fakat ben bundan hoşlanmıyorum.” dedi. Aişe, “Allah’ın Elçisi gelinceye kadar otur.” dedi. Allah’ın Elçisi geldi. Kız durumu ona söyledi. O, derhal babasına bir adam gönderip çağırttı. O konudaki yetkiyi kıza verdi. Kız dedi ki:

“Ey Allah’ın Elçisi! Aslına bakarsak ben babamın yaptığına izin vermiştim fakat bu mevzuda bayanların bir hakkı var mı, yok mu; öğrenmek istedim ((Nesâî Nikâh 36; İbn Mâce Nikâh 12; Ebû Dâvûd Nikâh 26; Ahmed b. Hanbel, Müsned c. VI, s. 136. Metin Nesâî’den alınmıştır)).”

Bu hadiste de açık bir halde görüldüğü şeklinde bu mevzuda doğrusu evlilik mevzusunda yetki kıza doğrusu size aittir. O şahıs ile evlenmek istemiyorsanız bunu ailenize açıkça söyleyeceksiniz. İstemediğiniz bir evlilik halletmeye sizi kimse zorlayamaz. Anneniz babanız dahi olsa buna kimsenin hakkı yoktur.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir