Bal Yapan Dişi Arılar mı? Erkek Arılar mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bal Yapan Dişi Arılar mı Erkek Arılar mı

Bal Yapan Dişi Arılar mı Erkek Arılar mı?

“Rabbin dişi bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. — Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir delil vardır.”

Nahl Suresi, 68–69

Arapça’da bir işi erkek yapıyorsa farklı, dişi yapıyorsa farklı bir ek alır fiiller. Bu şekilde o fiili hangi cinsiyete sahip bir canlı yapıyor hemen anlaşılabilir. Kuran bizlere “ev yapma yani petek yapımı, dağlarda uçup çiçek aramak, bal yapmak gibi tüm görevlerin dişi arıya vahyedildiğini söylüyor. Peki, erkek arılar ne yapıyor? Erkek arıların kovan içindeki tek fonksiyonları kraliçe arıyı döllemektir. Vücut yapıları farklı işler yapmaya izin vermez.
Arıların yaşamı ve cinsiyetleri ile ilgili bilgiler yakın bir zamana kadar karanlıktaydı. Hatta genel inanış bal toplayan işçi arıların erkek olduğu şeklindeydi verilen bu bilgi kendisinde hiçbir çelişki ve yanlış bulunamayan Kuran’ın açık bir mucizesiydi..
Bal arısı: Kur’ân’da sadece bir yerde geçmektedir.

16 Nahl, 68-69

adsense

وَاَوْحٰى رَبُّكَ اِلَى النَّحْلِ اَنِ اتَّخِذٖى مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ
ثُمَّ كُلٖى مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكٖى سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ اَلْوَانُهُ فٖيهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ اِنَّ فٖى ذٰلِكَ لَاٰيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Burada Nahl/ bal arsının erkek veya diş olduğunu gösterecek dilsel veriler şunlardır:
Üç tane emir fiilin müennes ( dişil ) olması
Bir tane zamirin müennes (dişil ) olması
Bu verilere göre arının dişi olduğu söylenebilir. Ancak Arapça’da Nahl hem dişi hem de erkek arı için kullanılmaktadır. Dolayısıyla Kur’ân burada arıların yukarıda zikredilen “ev edinmek yani kovanı yapmak, meyvelerden yemek ve yol tutmak” işlerini yapanlarından (dişi arılar) bahsettiği için müennes kullanmış olması da söz konusudur.

kod

  • Ayrıca bakınız: Allah bize neden Dişi Örümcek yuvasını örnek olarak verdi?
  • Ayrıca bakınız: Karıncalar konuşuyor mu? Karıncalar neden ezilerek ölmez?
  • Ayrıca bakınız: Allah bize neden bir Sineği örnek verdi?

The post Bal Yapan Dişi Arılar mı? Erkek Arılar mı? appeared first on Mekteb-i Suffa.

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir