Bankalarda altın hesabı açtırmak ve oraya para yatırmak caiz midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Günümüzde banka ve öteki bazı finansal kuruluşların altın hesabı vasıtasıyla yaptıkları işlemler temelde ikiye ayrılır:

1) Türev nitelikli işlemler: Şu demek oluyor ki kasada da başka bir yerde de altın bulunmadığı halde, elektronik ortamda yada kâğıt üstünden kaydi şekilde altın alım ve satımı, hatta fon işletimi yapılmaktadır. Bu tür işlemler fıkhın mevzuya ilişkin birçok kuralının ihlalini barındırdığından fıkhen caiz değildir.

2) Bizzat altını alıp satmak suretiyle meydana getirilen işlem: Bu da iki şekilde olmaktadır:

Birincisi, bankanın kasasında, -bu kasa ister merkezde isterse şubede olsun fark etmez- belli bir miktar altın bulunur. Banka para yatıran kişiye, yatırdığı paraya karşılık gelen miktarı altın olarak ya derhal teslim eder veya onun adına oluşturulan hesaba kaydeder. Şahıs istediği süre gidip altını ya bizzat ya da TL yada başka para birimine bozdurarak alır. Bu şekildeki bir işlemde fıkhen sakınca yoktur. Elden alındığında “fiili kabz”, hesaba kayıt şeklinde teslim alındığında ise “hükmi kabz” gerçekleşmiş olur. Altın kişinin hesabına kaydedilmek şartıyla, talep edildiğinde bir yada iki gün şeklinde bir süre içinde teslimi fıkhen sakınca taşımaz. Mühim olan akdin bitirilmiş, bedellerin tarafların hesabına nakledilmiş ve fiilen yatırılmış olmasıdır.

İkincisi, bazı katılım bankaları altın borsasındaki depolarda adlarına belli meblağda külçe halinde altın alıp tutarlar. Talep eden müşterilerine bu depodaki altını satmakta (satın alan şahıs adına altın hesabı açarak kaydetmekte), hesaba altın kaydedildikçe depodaki altından o miktardaki kısım düşülmekte ve böylece depodaki altının tükenmesi durumunda yeni bir meblağ alınıp işlemler onun üstünden devam ettirilmektedir. Bu tür işlemde altınlar külçe halinde olduğundan, depolama, taşıma, bozdurma vb. harcamalara katlanmamak, bu harcamaları sonuçta müşteriye yansıtmamak için şu demek oluyor ki ticari nedenlerle minik meblağlı işlemlerde altın bizzat teslim edilmemektedir. Fakat altını satın alan şahıs yada kişiler (mesela 1 kilogram. ve katları şeklinde, bankaya bakılırsa değişmekte) belli bir yekûn tutan altını satın alır da bizzat teslimini talep ederlerse bu durumda bahsedilen harcamalar yansıtılarak teslim edilmektedir.

Netice olarak birinci şıkta (türev nitelikli işlemler) anlatıldığı şekliyle altın ticareti fıkha aykırıdır.

İkinci şıkta (bizzat altını alıp satmak suretiyle meydana getirilen işlem) söz mevzusu edilen her iki işlem çeşidi de anlatılan şekilde gerçekleştirilmek şartıyla caiz olur. Burada mühim olan, işlemin anlatıldığı şeklinde gerçekleşip gerçekleşmediğinin net bir halde belirlenmesidir.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/altin-hesabi-hangi-sartlarda-caiz-hangi-sartlarda-caiz-degildir.html

Prof. Dr. Servet Bayındır

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir