Bankalardan kredi almak hangi durumda helal olabilir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kredi, faizli borç anlamına gelir. Faiz de İslam dininin en ağır yasaklarından biridir. Fazlaca zor şartlar altında kalan bir Müslüman, Ne Şekilde ölmemek için domuz eti yiyebilirse faizden de sadece bu kadar fena bir koşul altında yararlanabilir.

Başa gelen ilk maddi sıkıntıda derhal krediye, faize yönelmek doğru bir davranış olması imkansız. “Haramları mubah kılan fakirlik”, her insanın istediği şekilde yorumlayabileceği esnek bir kavram değildir.

“Fazlaca zor durumdayım, kredi alamaz mıyım?” sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Unutulmamalıdır ki maddi açıdan rahat durumda olanlar aslına bakarsanız faizli borç alarak kendilerini sebepsiz yere sıkıntılara sokmazlar! Aslolan zor duruma düşüldüğü anda faizden uzak durmak gerekir. İmtihan tam da burada devreye girmektedir. Allah Teâlâ şu şekilde buyurmuştur:

“Sizi birazcık korku, birazcık açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile yıpratıcı bir imtihandan geçireceğiz; bundan kaçış olmaz. Sen sabır gösterenlere müjde ver. Onlar, başlarına bir sorun ulaşınca şu şekilde derler: “Biz, Allah’a aidiz. Aslına bakarsanız, ona döneceğiz”.  Rablerinin her türlü desteği ve iyiliği onlaradır. Yola gelenler de işte onlardır.” (Bakara 2/155-157)

Başka bir ayette ise şu şekilde buyurulur:

“Ey inanç edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Şundan dolayı Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)

Bu yüzden Müslüman her türlü sıkıntıya karşın sabretmeli, daha fazlaca çalışmalı ve asla harama tevessül etmemelidir.

KAYNAK: Yahya Şenol, “Bizlere Soruyorlar”, Kitap ve Hikmet Dergisi, Nisan-Haziran 2016, Sayı: 13, s. 104.

 

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir