Bar-cafe şeklinde içkili yerlerde iftar açılabilir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah Teâlâ şöyleki buyurmuştur:

“Müminler! Sarhoş edici içkiler, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir. Onlardan uzak durun ki umduğunuza kavuşasınız.

Şeytanın istediği tek şey sarhoş edici içkiler ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak bir de  Allah’ın zikri (olan Kur’an)’dan ve namazdan sizi alıkoymaktır. Artık vazgeçersiniz değil mi?” (Mâide, 5/ 90-91)

Görüldüğü şeklinde ayette sarhoş edici içkilerin içilmesi yasaklanmış, ek olarak “onlardan uzak durun” buyurularak bu tür içeceklerle araya mesafe konulması istenmiştir. Bundan dolayı Allah’ın Elçisi sallallâhu aleyhi ve sellem şöyleki buyurmuştur:

Enes radıyallâhu anh’tan gelen rivayete bakılırsa “Allah’ın Peygamberi sallallâhu aleyhi ve sellem sarhoşluk veren içki ile ilgili olarak on kişiye nalet etmiştir: “Sıkana, sıktırana, içene, taşıyana, taşıtana, sunana, satana, parasını yiyene, satın alana ve satın aldırana.” (Tirmizî, Büyû 59.)

İçki servisi meydana getirilen bar yada cafelerde yiyecek yiyen şahıs, bunlardan birine girmemekle beraber “içkiden uzak kalma” emrini yerine getirmek için başka lokantayı tercih ederse sevap alır.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/ickili-restoranlarda-yemek-yemek-icin-bulunmamiz-caiz-mi.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir