Başparmağa yada işaret parmağına yüzük takmak mekruh mudur?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yüzüklerin işaret yada başparmağa takılmasını yasaklayan herhangi bir kanıt mevcut değildir. Fakat yalnız taharette kullanılan sol elin parmaklarına takılması hoş karşılanmamıştır. Mevzu ile ilgili olarak rivayet edilen hadislerin bazısında Peygamberimizin yüzüğü sağ eline, bazında ise sol eline taktığı bildirilmektedir. Bu yüzden Hanefî ve Şafiîlere gore yüzüğü sağ ele takmak daha faziletli iken Malikîlere gore sola ele takmak daha faziletlidir.

Yüzük sol ele takıldığı süre taharet esnasında kısaca tuvalette su ile temizlik yapıldığı süre parmaktan çıkartılır, bundan dolayı sol elle taharet edilir.

İmam Nevevî ulemanın yüzüğü sağa yada sola takmanın cevazında müt­tefik olduklarını fakat hangisinin daha efdal olduğunda ihtilâf ettiklerine işaret ettikten sonrasında, İmam Malik’in sol ele takmayı müstehap, sağa tak­mayı ise mekruh gördüğünü kendi mezheplerin de (Şafiîlerde) ise sağ elin daha efdal bulunduğunu söyler. (KAYNAK: Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Necati Yeniel, Hüseyin Kayapınar, Şamil Yayıncılık, İstanbul, 2000, c: 14, s: 316-317.)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir