Bayanlar çorapsız olarak namaz kılabilirler mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bir kadının eli, yüzü ve ayakları haricinde tüm vücudu, açılmaması ihtiyaç duyulan süsziynetavret olarak kabul edilmiş olduğu için bir kadının namazda eli, yüzü ve ayakları hariç tüm vücudunu örtmesi gerekir. Avret sayılmadığı için[1] ayaklarında çorap bulunması koşul değildir.

KAYNAK: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Zamanı Süresince O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2016, s. 174.

[1] Talebesi Hasan b. Ziyâd’ın rivayet ettiğine nazaran İmam-ı Azam Ebû Hanife kadının ayağına (bilekten aşağısına) bakılmasının mubah bulunduğunu söylemiştir. İmam Tahâvî de aynı görüştedir. Şu sebeple bayanlar alım satım benzer biçimde bazı işlemlerde erkeklere karşı Nasıl yüzleri ve ellerini açabiliyorlarsa yalınayak yada terlikle yürürken de ayaklarını açmak zorunda kalabilirler. Şu sebeple daima ayakkabı/bot/çizme benzer biçimde (ayağı tamamen kapatan) bir şey bulamayabilirler. Bkz: Serahsî, el-Mebsût, c: 10, s: 153. Ek olarak bkz: www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/basortusu-ve-ortunme.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir