Bayanların koku, parfüm sürünmeleri kati olarak yasak mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kadının koku sürmesini yasaklayan hadisler, bunun mutlak manada yasak bulunduğunu bildirmemektedir. Bir bayan evinde eşinin, çoluk çocuğunun ve dinen kendisine yabancı olmayan akrabalarının yanında koku (parfüm) sürebilir. Yasak olan, dışarı çıkarken erkekleri etkilemeleri yada etkileyecek derecede parfüm sürüp adamların dikkatini çekmeleridir. Bir hadis şöyledir:

Ebu Musa el-Eş’ari radıyallahu anh’ın rivayet ettiğine nazaran Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şu şekilde buyurmuştur:

“Her göz yabancı bir hanıma bakarak göz zinası işlemiştir. Bir bayan da güzel kokular sürünerek adamların yanından geçerse o da aynen bakan erkekler benzer biçimde zina etmiş gibidir.” (Tirmizî, Edeb, 35; Ebû Davud, Tereccül, 7)

Adamların ve bayanların Ne Şekilde koku sürünmeleri gerektiğine dair ise hadisler şöyledir:

Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivayete nazaran, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şu şekilde buyurdu:

“Adamların sürünecekleri kokunun kokusu fark edilir fakat rengi olmaz. Bayanların kokularının ise rengi olur fakat kokusu başkaları (yabancı erkekler) tarafınca fark edilmez olmalıdır.” (Tirmizî, Edeb, 35)

İmrân b. Husayn radıyallahu anh’den rivayete nazaran o şu şekilde demiştir: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana şu şekilde buyurdu:

“Erkeklere ilişik güzel kokuların en iyisi kokusu açık, rengi gizli saklı olandır. Bayanların kokularının en iyisi ise rengi açık olup görünen ve kokusu çevreye yayılmayandır.” (Tirmizî, Edeb, 35)

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/koku-surunmus-kadin-gusletmeden-namaz-kilamaz-bu-dogru-mu.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir