Bayramlarda hep küçükler mi büyükleri ziyarete gitmeli?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Normalde küçüklerin büyükleri ziyaret etmesi beklenir. Fakat çeşitli sebeplerle yada sebepsiz yere küçükler, büyüklerini ziyaret etmezlerse ve bu da zaman içinde akrabalık ilişkilerinin tamamen ortadan kalkmasına doğru gidiyorsa -ki maalesef son zamanlarda bu şekilde bir çekince vardır- büyüklerin sırf Allah rızası için bu ziyaretleşmeleri sürdürmesi gerekir.

Eğer bu şekilde bir durum söz mevzusu ise siz elinizden geldiği kadar tüm akrabalarınızı ziyaret edin, asla kimselerle irtibatınızı koparmayın. Aşağıdaki ayet ve hadisler sizin için kılavuz olsun:

“Adını anarak birbirinizden bir şeyler istediğiniz Allah’a karşı gelmekten sakının ve akrabalık bağlarına saygı gösterin.” (Nisa, 4/1)

“Allah’a kulluk edin, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabalara, yetimlere, düşkünlere, yakın ve uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve size hizmet eden kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenip öğünenleri normal olarak sevmez. “ (Nisa, 4/36)

“Akrabalarına, düşküne ve yolcuya hakkını ver, elindekileri de saçıp savurma.” (İsra, 17/26)

Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine nazaran Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyleki buyurdu:

“Allah’a ve âhiret gününe inanç eden kimse misafirine ikram etsin. Allah’a ve âhiret gününe inanç eden kimse akrabasına iyilik etsin. Allah’a ve âhiret gününe inanç eden kimse ya yararlı söz söylesin yada sussun!” (Buhârî, Edeb 85; Müslim, Îmân 74, 75. Ek olarak bk. Buhârî, Nikâh 80, Edeb 31, Rikak 23;  Ebû Dâvûd, Edeb 123; Tirmizî, Kıyâmet 50; İbni Mâce, Edeb 4)

Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine nazaran bir adam:

– Yâ Resûlallah! Benim akrabam var. Ben kendilerini ziyaret ediyorum, onlar bana gelip gitmiyorlar. Ben onlara iyilik ediyorum, onlar bana fenalık ediyorlar. Ben onlara anlayışlı davranıyorum, onlarsa bana kaba davranıyorlar, dedi.

Bunun üstüne Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyleki buyurdu:

“Eğer söylediğin şeklinde isen, onlara sıcak kül yutturmuş oluyorsun. Sen bu şekilde davrandıkça, Allah’ın yardımı seninledir.” (Müslim, Birr, 22)

Abdullah İbni Amr İbni Âs’dan rivayet edildiğine nazaran Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyleki buyurdu:

“Akrabasının yapmış olduğu iyiliğe aynısıyla karşılık veren, onları koruyup gözetmiş sayılmaz. Akrabayı koruyup gözeten adam, kendisiyle ilgiyi kestikleri süre bile, onlara iyilik etmeye devam edendir.” (Buhârî, Edeb 15. Ek olarak bk. Ebû Dâvûd, Zekât 45; Tirmizî, Birr 10)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir