BELÂ VE MUSÎBETLER, GÜNAHLARA KEFFÂRET MİDİR ?

BELÂ VE MUSÎBETLER, GÜNAHLARA KEFFÂRET MİDİR ?


399
9 paylaşımlar, 399 points

Bir hiç kimseye Allâhü Teâlâ’dan bir nimet ulaşınca şükretmeli, kendisini ona yeterli görmemeli, bu nimetin sırf Allâh’ın ihsânı bulunduğunu bilmelidir.
.

Başına bir musîbet ulaştığında de ona sabretmeli, Allâhü Teâlâ’nın kazâ ve takdirine râzı ve teslîm olmalıdır. Zira mü’min, başına gelen musibet ve belâlar sebebiyle Cenâb-ı Hakk’ın mağfiretine nâil olur.
.

Yahûdîlerden bir adam Müslüman olduktan sonrasında gözlerini yitirdi, malı telef oldu, evladı öldü. Derhal Resûl-i Ekrem (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimize gelip: “Müslüman olmak suretiyle sana ettiğim bey‘atimi bozmak isterim” dedi. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “İslâm bey‘ati bozulmaz” buyurdu.
.

Adam: “Ben bu dinimden hayır görmedim; gözlerim kör oldu, malım telef oldu, evladım da öldü” dedi. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): “Ey Yahûdi! Ateşin, demir, gümüş ve altından pası kiri temizlediği benzer biçimde İslâm da insanları temizler” buyurdu. Bunun üstüne: “İnsanlardan öylesi de vardır ki Allâh’a inhirâf (tereddüd) suretiyle ibâdet eder. Eğer ona bir hayır isâbet eder (gelir)se yüreği rahat eder ve eğer bir mihnet isâbet eder (belâ gelir)se yüzü üstüne dönüverir. O, dünyasını da âhiretini de yitirmiştir. İşte apaçık ziyan budur” (meâlindeki Hac sûresinin 11. âyeti) nâzil oldu.
(Dürrü’l-Mensur).
.

İbn-i Abbâs (Radıyallahu anhümâ) Hazretleri söyledi: “Peygamberlerden bir zât şu şekilde duâ etti: “Yâ Rabbi, mü’min bir kulun sana itâat eder, yasakladıklarını terkeder. Sonrasında sen ondan dünyayı uzaklaştırır, onu belâlara uğratırsın. Kâfir ve âsîlere ise sövgü ve isyanlarına karşın onlardan belâları uzaklaştırır dünyâyı onlara verirsin.
.

Allâhü Teâlâ buyurdu ki: “Kullar benim kullarımdır, belâ da sadece benim takdirimle iner. Mü’min kulun bir günahı olur, dünyayı ondan uzaklaştırıp belâlara mârûz kılarım, o günahına keffâret olur. Bana günahsız olarak kavuştuğunda da, hayırlı amellerinin mükâfâtını veririm.
.

Kâfirin iyi işleri olur, ona bolca rızık vererek ve belâları ondan uzaklaştırarak dünyada iken mükâfâtını veririm. Huzuruma hiçbir hayırlı ameli kalmadığı halde gelir, günahlarıyla da cezalandırırım.
.
(Mişkâtü’l-Envâr)


Beğendin mi ? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

399
9 paylaşımlar, 399 points

Sizin Reaksiyon nedir?

Ağlıyorum Ağlıyorum
0
Ağlıyorum
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Nayır Nolamaz Nayır Nolamaz
0
Nayır Nolamaz
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Hayran Kaldım Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
KuraniKerimde

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.