Belkıs’ın tahtının ta Yemen’den Kudüs’e getirilmesi keramet değil midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bu olayın herhangi bir olağanüstülükle, kerametle uzaktan yakından alakası yoktur. Vaka tamamen ilim ile alakalıdır. Mevzuyla ilgili olarak KUR’AN IŞIĞINDA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR kitabımızın “Kur’an’ı Açıklamada Usul” başlıklı sekizinci bölümünün ilgili paragraflarını aşağıya alıyoruz:

“Süleyman aleyhisselam zamanında Kitap’tan bilgisi olan bir şahıs, Belkıs’ın tahtını göz açıp kapayıncaya kadar, Yemen’den Kudüs’e getirmiştir.

Süleyman kuşdilini bilirdi. Kuşlara, cinlere, insanlara ve bunlardan oluşan ordulara hükmeden büyük bir krallığı vardı. Saba Kraliçesi Belkıs, ona karşı konamayacağını anlamış, Kudüs’e gelmek ve Süleyman’a teslim olmak suretiyle yola çıkmıştı. Onun, büyük ve heybetli bir tahtı vardı. Bu haberi alan Süleyman, önde gelen adamlarını topladı ve şu şekilde dedi:

“Ey önderler! Onlar gelip teslim olmadan ilkin sizin hanginiz kraliçenin tahtını bana getirebilir? Cinlerden bir ifrit dedi ki: Ben, onu sana sen makamından kalkıncaya kadar getiririm. Bana güvenebilirsin, benim buna hakkaten gücüm yeter. O Kitap’tan bir bilgiye haiz olan şahıs de: Ben onu sana gözünü açıp kapayıncaya kadar getiririm dedi ve getirdi. Süleyman tahtı, yanına kurulu görünce dedi ki: Bu beni tecrübe etmek için rabbimin bir ikramıdır; şükür mü edeceğim, yoksa nankörlük mü? Kim şükrederse yararını görür. Nankörlük eden etsin. Rabbimin hiç kimseye ihtiyacı yoktur, onun iyiliği boldur.” (Neml 27/38-40)

Tahtı, göz açıp kapayıncaya kadar getiren kişinin data almış olduğu kitap Tevrat’tır. İsrail peygamberlerinden olan Süleyman’ın makamında “O Kitap=el-Kitab” diye bahsedilen kitap başkası olması imkansız.

Kitabı bilen” değil de “Kitap’tan bilgisi olan” ifadesi önemlidir. Demek ki o kişinin Kitab’ın tamamını bilmesi gerekmemiş, kendi uzmanlık sahası ile ilgili ayetleri bilmesi kafi olmuştur. Bu, uzaktaki eşyayı getirme bilgisidir. Bugün eşyanın ışınlanması ile ilgili emekler yapılıyor fakat uzaktaki bir eşyayı getirmek hayal bile edilemiyor.

Kur’ân’ı, yalnız din kitabı sayanlar yukarıdaki ayetleri anlayamazlar. Bu sebeple tefsir bilginleri bu mevzuda zorlanmışlardır. Kimisi bu vakası bir keramet, kimisi de Süleyman aleyhisselamın mucizesi sanmış ve çelişkiye düşmüşlerdir.

Mucize, bir peygamberin peygamberlik belgesi; keramet de Allah’ın bir kuluna ikramıdır. Kimse Allah adına söz veremeyeceği için keramette de mucizede de iddia olmaz. Allah Teâlâ şu şekilde buyurur:

“Hiçbir elçi, Allah’ın izni olmadan bir mucize getirme yetkisine haiz değildir.” (Ra’d 13/38)

Tahtın getirilmesi vakasında iddia vardır. Kitap’tan bir bilgiye haiz olan şahıs, Süleyman’a “Ben onu sana gözünü açıp kapayıncaya kadar getiririm” demiştir. Dolayısıyla bu vaka ne mucizedir, ne keramet. Ayette belirtildiği şeklinde Allah’ın kitabından alınmış bir ilimdir. Bu ilim Kur’ân’da da olmalıdır. Kur’ân’ın gösterdiği yöntemle hareket edilirse o bilgiyi bulup çıkarmak mümkün olur.” (Abdülaziz Bayındır, Kur’an Işığında Doğru Bildiğimiz Hatalar, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 2. Bs., İstanbul, 2007, s: 297-299)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir