Big Bang Neden Bu Kadar Önemlidir ?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Big Bang, din felsefesinin ideolojik birtakım problemlerine çözüm önerilerinde bulunmuştur.Bunun yanısıra materyalizmin statik görüşü olan evrenin ezeli ve ebediliğine büyük darbe vurmuş;
ilahi dinlerin yaratılış düşüncelerini desteklediğinden dolayı da ateizme karşı ciddi bir argüman olmuştur.

Big Bang, maddenin ortaya çıkışını açıklayarak madde sorunsalını ortadan kaldırmış, bununla beraber zamanın başlangıcını oluşturan etken olarak da öne çıkmıştır. Bu soruların yanıtlanmasıyla varlık problemi yeni bakış açılarından etkilenmiş ve bunların ışığında şekillenmiştir.

Ayrıca Big Bang, madde ve zaman kavramlarını açıklamasıyla dogmatik materyalizmin de sonunu getirmiştir. Bununla da kalmayıp teolojik yaratılış fikirlerini desteklemiş, ateizmin sorularına karşılık rasyonel cevaplar vermiştir.

jastrow

Robert Jastrow bu durumu “bilim adamlarının cehalet dağını aştığı, en yüksek tepeye tırmandığı ancak en üstteki kayaya çıktığında orada binlerce yıldır oturan ilahiyatçılarla karşılaştığı” şeklinde dile getirmiştir.

Tüm bunların dışında Big Bang; din, bilim ve felsefenin birbirleriyle olan ilişkisine de dikkat çekmiş, içerdiği kozmoloik ve kozmogonik verilerle de resmen muhataplarına, etkisinden uzun yıllar çıkamayacakları bir ders vermiştir.

Son olarak; Big Bang, tesadüf denilen olguyu ortadan kaldırması ve Allahnın kainat ayetleinden bir ayet olması hasebiyle de son derece önemlidir.

George Smoot’un da dediği gibi;
“Eğer dindarsanız bu, Allahnın yüzüne bakmak gibi bir şey.”
Müslüm Zunluoğlu

Diğer Yazılar için tıklayın

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir