“Big Bang’ten öncesi yoktur, şundan dolayı Big Bang dönemin ortaya çıkışını sağlamış oldu, dönemin varolmadığı durumlarda uygulanamazlar, öyleyse süre her şeyin başlanıcıdır.? iddiasına ne dersiniz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Ilkin şunu belirtelim ki, sorudaki ifadelerin bir kısmı anlaşılır düzgünlükte değildir. Bu fikir Tanrı’a inanmayan bir ateistin saçmalığından başka bir şey değildir.

Deniyor ki, “Zira Big Bang dönemin ortaya çıkışını sağlamış oldu.” Peki Big Bangın ortaya çıkışını elde eden nedir? Diyelim ki, onu elde eden başka bir sebep bulunmuş oldu; aynı sual onun için de geçerlidir. Sebepler zincirinin sonsuza dek gitmesi imkânsız olduğuna bakılırsa, kâinatı yaratan ve tüm sebeplerin de yaratıcısı olan ve o farz edilen ilk sebebi yoktan var eden ezelî bir yaratana gereksinim vardır. Felsefe ve Kelam literatüründe Tanrı’ın“Vacibu’l-Vücut” unvanıyla anılmasının sebebi de budur.

Bir taraftan “Big Bang dönemin ortaya çıkışını sağlamış oldu” diyeceksiniz, öteki taraftan “Süre daima sebep olunmuş şeyden ilkin var olmalıdır” diyeceksiniz. Bunu söyleyen ve bu çelişkinin bilincinde olmayan bir kimsenin söylediklerini hezeyan olarak değerlendirmek gerekir, diye düşünüyoruz.

Süre, kendi başına bir cevher değil, renk şeklinde bir arazdır. Arazların varlığı sadece cevherlere bağlı olarak ortaya çıkar. Mesela, beyaz, kırmızı dediğimiz süre, ne olursa olsun bu renkleri gösteren bir cevherin/ maddenin varlığına gereksinim vardır. Bunun şeklinde, bizdeki süre terimi da dünyanın güneş sistemindeki konumuna bağlı olarak belli hareketlerinden doğmaktadır. Güneş sisteminin dışındaki süre mefhumu da o sistemin işlemesine bağlı olarak gerçekleşir.

“Gökleri ve yeri yarattığı günde Tanrı’ın yazısına/hükmüne bakılırsa Tanrı katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylarıdır. İşte doğru hesap budur.”(Tevbe, 9/36)

mealindeki ayetten de anlaşılıyor ki, süre mefhumu, göklerin ve yerine yaratılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Uzmanların bildirdiğine bakılırsa, enerjinin maddeye dönüştüğü Big Bang, dönemin başladığı anı simgeler. Süre Big Bang’le beraber adım atmıştır. Madde de aynı anda yaratılmıştır. Big Bang dönemin doğduğu sıfır noktadır. O andaki uzay yöresi sıfır genişliktedir ve maddenin varlığı sıfırdır. Demek ki zamandan ve mekandan ilkin bir enerji yaratılmıştır. Bu enerjinin varlığı ise ezelî sonsuz bir ilim, hikmet ve kudrete muhtaçtır. Bu vasıfların sahibi ise, semavî kitapların haber verdiği Tanrı’tır.

Göklerin ve yerin yaratılmasıyla dönemin ortaya çıkmış olduğu hususu, ilk olarak dünyadaki süre mefhumunu göstermekle birlikte, -zamanın mekana bağlı olarak ortaya çıktığına işaretle- kâinat çapında da dönemin meydana geldiğine delalet etmektedir.

Big Bang vakası enerjinin maddeye dönüştüğü, dolayısıyla evren çapında mekanların oluşmaya başladığı bir dönüm noktasıdır. Bu vaka, bununla beraber süre teriminin oluşmasına vesile olacak maddî mekanizmanın da dönüm noktasıdır.

Özetle, süre terimi, big Bang vakasının meydana geldiği esnada mekanik varlıklar şeklinde kaotik bir mefhum olarak vardı, yer ile gök –aslî, cevherî- bir varlık olarak yaratıldıktan ve Big Bang vakası sonuca vardıktan sonrasında ise, süre da muhteşem –arızî, vasfî-bir varlık olarak yerini aldı.

Tanrı’ın varlığı ve birliğini yakından görmek, bu konudaki tüm şüphelerini izale etmek isteyenlere Bediüzzaman Hazretlerinin Doğa Risalesi ile Münacat Risalesi  ve  Meyve Risalesinin Altıncı Meselesini tavsiye edebiliriz.

İlave data için tıklayınız: 

– Big bang teorisi ve kainatın yaratılması hakkında bilgi verir misiniz?

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Pt, 16/11/2009 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir