Bir insanoğlunun çift cinsiyetli olarak dünyaya gelmesi mümkün mü?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Fıkıh dilinde ‘hünsâ’, Tıp dilinde ise ‘hermafrodizm/intersex’ denilen çift cinsiyetlilik, genetik –kromozomal- cinsiyet ile uyumsuz cinsel gelişim halidir. Bu durumdaki insanlarda iç ve dış cinsel organlar ya tam gelişemez ya da değişik yönde gelişir (adam olan dişi benzer biçimde, dişi olan adam benzer biçimde yada karışık). Neticede bu durum, doğumsal bir gelişim bozukluğudur. Tıpkı el, ayak, ağız, burun vs benzer biçimde organlarda görülen doğumsal gelişim bozukluğu benzer biçimde.

El, ayak, ağız-burun vs. benzer biçimde organlarında doğuştan anomali bulunan bir bebeğin adam mi kız mı olduğu, düzgüsel olan cinsel organlarına bakılarak anlaşılabilir. Fakat cinsel organlarında anomali bulunan bir bebeğin cinsiyetine –bir tek dış cinsel organlara bakarak-karar verilemez. Bunun için kromozom analizleri gerekir.

Tıbbi bilgilerimize gore, cinsiyetin döllenme ile beraber (zigot aşamasında) belli bulunduğunu biliyoruz (kromozom yapısı 46XY ise adam, 46XX ise kızdır). Nitekim bu durum doğrusu cinsiyetin daha döllenme ile belli olduğu şu ayette bildirilmektedir:

وَأَنَّهُ خَلَقَ الزَّوْجَيْنِ الذَّكَرَ وَالْأُنْثَى مِنْ نُطْفَةٍ إِذَا تُمْنَى

 “İki eşi, erkeği ve dişiyi yaratan O’dur. Ölçü konduğu süre onları nutfeden/zigottan (yaratmıştır).” (Necm, 53/45-46)

Cinsiyete Nazaran Cinsel Organların Gelişimi

Cinsiyet, döllenme anında belli olması durumunda gebeliğin ilk 7 haftasına kadar embriyoda adam yada dişi yönde bir gelişim olmaz. Cinsel organların gelişim süreci 8. haftadan itibaren adım atar (fetal dönemde). Genetik cinsiyet adam -46XY- ise gonadlardan (yumurta) erkeklik hormonu (Testesteron) salgılanır ve bu hormon iç ve dış cinsel organların adam yönde gelişmesini sağlar (testis, epididim, vaz deferens, veziküla seminalis, prostat, penis ve skrotum gelişir). Genetik cinsiyet dişi -46XX- ise testesteron salgılanmaz ve böylece dişi yönde gelişim sağlanır (overler, uterus, tuba uterina, vagina, klitoris, labia major gelişir). Dişi yönde gelişim sürecine yumurtalardan salgılanan östrojen hormonu katkı yapar.

Anne karnında, adam yada dişi yönde gelişen bu sürecin her hangi bir aşamasında meydana gelen aksaklık (tamamlanmamış yada fazla hormon üretimi yada adamın östrojene, dişinin testesterona maruziyeti vs), çeşitli cinsel gelişim bozukluklarına (hünsâlığa) niçin olabilir. Cinsel organları adam benzer biçimde görünen dişi, dişi benzer biçimde görünen adam yada ara formlar olabilir.

Bu Durumda Ne Yapılmalı?

Görünürde çift cinsiyetli (hünsâ) zannedilen bu kişilerin mühim bir kısmı aslına bakarsak adam yada dişidir. Sadece dış cinsel organlarına bakılarak cinsiyetleri anlaşılması imkansız. Bunun için bazı tıbbi tetkikler ve bilhassa de  kromozom analizi gerekir. Kromozom yapısı 46XY ise adam, 46XX ise dişi olduğuna karar verilir.

Kromozom analizi ile cinsiyet tayini yapıldıktan sonrasında gereksinim duyulan tedaviler (ilaçla ve/yada ameliyatla) yapılabilir. Sadece bunun için kesinlikle ilgili uzmanlardan oluşan bir heyetin (ürolog, endokrinolog, jinekolog, psikolog vs) karar vermesi gerekir.

Hünsâların büyük bir bölümünde, kromozom analizi yapılarak cinsiyet tayini yapılabilir.  Sadece fazlaca kısıtlı da olsa karışık kromozom yapıları olabilir (mozaik tip yada kimerizm olguları). Bunlarda 46XY (adam) yada 46XX (dişi)  şeklinde saf değil, 45X/46XY yada 46XX/46XY benzer biçimde karışık (mikst) kromozom yapıları vardır. Bu tür hastalarda hem testis (adam yumurta organı) hem de over (hanım yumurtalığı)  bulunabilir (ovotestis). Bu grup hastaların cinsiyetine karar verilirken sorun yaşanabilir.  Fakat bu karışık tiplerde dahi yüzde 50’den fazla olan kromozom yapısına gore karar verilebilir Doğal olarak ki bu sonucu kesinlikle ilgili uzman kurul vermelidir.

Netice itibari ile doğan her insan –cinsel organlarında bazı gelişim bozukluğu olsa bile- gerçekte ya adamdır ya da dişi. Nitekim Allah Teala insanı adam yada dişi olarak yarattığını bildirmektedir:

يَاأَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى

 “Ey insanoğlu! Biz sizi adam ve dişiden yarattık.” (Hucurât, 49/13).

O halde yaratılan her insan ya adamdır ya da dişi. Üçüncü bir ara kategori yoktur. Hünsâ olarak görülen kimseler (çift cinsiyetliler) ilgili uzmanlar tarafınca incelem ve tedavi edilebilir. Doğuştan bu şekilde bir problemi olmadığı halde ameliyatla cinsiyet değiştirenler (transeksüeller) ise tamamen değişik bir kategoridir ve bunun konumuzla bir ilgisi yoktur.

Doç. Dr. Parlak zeka BAYRAKTAR

Üroloji Uzmanı

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir