Bir koca, karısını anne ve babasına gitmekten engelleyebilir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Akrabalık ilişkilerini devam ettirmek, Allah’ın emridir. Allah Teala şöyleki buyurmuştur:

“Adını anarak birbirinizden bir şeyler istediğiniz Allah’a karşı gelmekten sakının ve akrabalık bağlarına saygı gösterin.” (Nisa, 4/1)

“Allah’a kulluk edin, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabalara, yetimlere, düşkünlere, yakın ve uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve size hizmet eden kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenip öğünenleri normal olarak sevmez. “ (Nisa, 4/36).

“Akrabalarına, düşküne ve yolcuya hakkını ver, elindekileri de saçıp savurma.” (İsra, 17/26).

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem de, “Kimlere iyilik edeyim ya Resulallah!” diye soran bir sahâbîye, “Annene, babana, kız kardeşine, adam kardeşine ve bu tarz şeyleri takip eden akrabalarına iyilik etmek senin görevindir” şeklinde yanıt vermiştir. (Buhârî, Edeb, 25).

Bir başka hadislerinde ise şöyleki buyurmuştur:

“Allah’a ve âhiret gününe inanç eden kimse misafirine ikram etsin. Allah’a ve âhiret gününe inanç eden kimse akrabasına iyilik etsin. Allah’a ve âhiret gününe inanç eden kimse ya yararlı söz söylesin yada sussun!” (Buhârî, Edeb 85; Müslim, Îmân 74, 75. )

Mevzuyla ilgili olarak fıkıh kitaplarında geçen yargı ise şöyledir:

“Koca, karısının anne-babasını gece yatmamak suretiyle haftadan haftaya gelmekten ve gelemedikleri taktirde karısını cuma günlerinde onları yada evvelki kocasından olan çocuklarını gidip ziyaret etmekten men edemez. Zira ziyaret etmemek, akrabalık bağlarının kopmasına niçin olacağından caiz değildir.” (Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuk-ı İslamiye Ve Istılahat-ı Fıkhiyye Kamusu, c: 2; s: 165, 562. paragraf)

Yukarıdaki paragrafta geçen “Cuma günlerinde” ifadesi, en azından haftada bigün bu ziyaretin yapılması icap ettiğini gösteren bir ifade olarak anlaşılmalıdır. Yoksa ille de Cuma günü olması koşul değildir. Allah’ın verdiği bu hakkı, kimsenin engelleme yetkisi yoktur.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir