Bir Müslümanın cenazesi Hristiyan mezarlığına defnedilebilir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Dinî örfte ve uygulamada, bir kimse vefat ettiğinde, kendi mensup olduğu dinden, daha ilkin vefat eden kişilerin defnedildiği kabristana defnedilir.

Tarih boyu Müslüman mezarlıkları, büyük bir itina ile Hristiyan ve Yahudi mezarlıklarından ayrı mekanlarda oluşturulmuştur.

İslâm Dininin, ölülerin techiz, tekfin ve defin işlemlerinde, mezar ziyareti, okuma ve yakarış usüllerinde kendine özgü uygulamaları vardır. Bunlar Müslüman halkımızın öz kültürü olmuştur. Kültür erezyonu, kimlik kaybı bir millet için sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

Bu bakımdan, Müslüman mezarlığının gayri müslim mezarlığı ile parselleri aynı olan bir mekanda bulunmasında bir sakınca yoksa da, aynı mekanda karışık olarak defnedilmesi uygun değildir.

Bundan dolayı, yurt haricinde yaşayan Müslümanlar, kesinlikle kendi mezarlıklarını oluşturup cenazelerini orada defnetmenin yollarını aramalıdırlar. Bunun mümkün olmaması halinde, cenaze başka bir yere de nakledilemiyorsa, Hristiyanlara ilişik kabristanın ayrı bir köşesine defnedilebilir.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

kerry tarafınca Sa, 14/11/2006 – 05:20 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir