Bir peygamber, şimdi gidin de hangi tanrıya istersiniz ona tapın, der mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Zümer suresi 15. ayette Hıristiyanlara şimdi gidin de hangi Tanrıya istersiniz ona tapın diyor.
– Peygamberin insanları doğru yola çekmesi gerekmiyor mu?
– Niçin onları öteki yola yönlendiriyor?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin mealleri:

De ki (o putperestlere): “Ben, kendisine içten bir inanç ve bağlılık göstererek yalnız Tanrı’a yakarma ederim. Artık siz de O’nun haricinde dilediğinize tapın bakalım!”

De ki: “Aslolan hüsranda olanlar, kıyamet gününde hem öz benliklerini hem de yakınlarını kaybedecek olanlardır. Bilesiniz ki kati hüsran işte budur!” (Zümer, 39/14-15)

Peygamber, Tanrı’ın bildirdiği hükümleri eksiksiz yanlışsız duyurduğu benzer biçimde, bizzat kendisinin de bu hükümleri yerine getirmekle yükümlü bulunduğunu, aksine davranırsa cezalandırılacağını açıkça ortaya koymuştur.

Buna karşın Kur’an’ın muhatapları Tanrı’ı bırakıp düzmece tanrılara tapmaya devam edeceklerse, yapılacak bir şey yoktur.

Ayetteki “Artık siz de O’nun haricinde dilediğinize tapın bakalım!” cümlesi bir uyarı ve tehdit ifadesidir. Bu uyarıyı dikkate almayanların akıbeti bir tek “hüsran” (zarar, ziyan, yitik) olacaktır.

Demek ki, bu ifadenin, bir buyruk değil, aksine bir yasaklama manasında olduğunda kuşku yoktur. Buna bakılırsa sanki Tanrı Teala şöyleki demek istemiştir: “Tanrı’ın varlığına ve birliğine riayet etmenin icap ettiğini anlatışımız zirveye ulaşınca, artık bundan sonrasında sizler kendinizi daha iyi tanırsınız.”

Ondan sonra Tanrı, bu ifadenin alabildiğine bir yasaklama bulunduğunu, Aslolan hüsranda olanlar, kıyamet gününde hem öz benliklerini hem de yakınlarını kaybedecek olanlardır.” ifadesiyle bildirmiştir. Bundan dolayı bunlar, daha büyüğü tasarım edilemez bir helake düşmüşlerdir.

Gene bunlar mensuplarını, çoluk-çocuklarını da zarara sokmuşlardır. Bundan dolayı eğer onlara doğal olarak olan bu kimseler de cehennemliklerdense, bunlar kendilerini ziyana soktukları benzer biçimde, onları da ziyana sokmuşlar anlama gelir. Yok eğer bunlar cennetliklerdense, bunlar, berikilerden artık kesinlikle tekrar dönüşü olmayan bir ayrılışla ayrılmışlardır. (bk. İbn Atıyye, Râzî, ilgili ayetlerin tefsiri)

Demek ki, “Artık siz de O’nun haricinde dilediğinize tapın bakalım!” ayeti, buyruk değil; uyarı, uyarı, tehdit, korkutma ve yasaklamadır.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Amil96 tarafınca Pt, 14/12/2015 – 11:18 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir