Birden fazla evlilik olursa, bazı erkekler bekar ölmek zorunda kalmazlar mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Sorularıma tek tek yanıt verirseniz memnun olurum:
1) Kuran her doneme ilişik bir kitaptır, peki Kuran’da Cariyelik kölelik 4 eşlilikten vs bahsedilmektedir, günümüzde hiçbiri yok.
Kuran evrensel olduğuna nazaran bu ayetler günümüzde ne işe yarıyorlar? Günümüze hitap eden bilimsel ayetler var onu biliyorum . Bu durumda cariyelik yada 4 eşlilikle ilgili ayetler günümüzde işe yaramıyor diyen birisine iyi mi yanıt verilir?
2) Günümüze hitap eden ayetler hangileridir bilimsel ayetler haricinde.
3) Köle ve cariye azat edilmesi iyi mi oluyordu? Mesela köle ve cariyeyi azat ettim nereye istiyorsanız gidin mi diyorlardı? Bundan dolayı köle ve cariyenin tutsak almasının esas sebebi aradaki balansı sağlamaktı, karşı taraf da köle ve cariye alıyordu İSLAM devletinden. İSLAM devleti de bu şekilde hem ahalisini artırıyor hem de insanları ISLAMLA tanışmamızı sağlıyordu, fakat cariye ve kölelerin azat edilmesi sakıncalı değil mi? Netice olarak gidip gene karsı tarafa geçebilirler .
4) Şimdi 4 evlilik izni verilmiş adama, fakat bunun için Sartlar vs. konulmuş, peki şunu düşünelim: İSLAM dünyasındaki adamların 100’de 20’si bile 2-3 hanımla evlenmek istese (şartları da kabul ederek) bu durumda bekar hanım nüfusu azalacağı için bazı erkekler bekar ölmek zorunda kalmazlar mı? Bu konudaki fikirleriniz nedir?
5) Son olarak da o dönemde hepimiz mi 2-3 hanımla evlenmiş yoksa bir tek bazıları mı? Kısaca o donemde her insanın 2-3 karısı olmasının da imkanı yok şundan dolayı gene denge bozulurdu ve bazı erkekler bekar ölmek zorunda kalırlardı.
Lütfen 5 soruma da sırayla yanıt verin, şimdiden teşekkürler.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Sual 1:
Kuran her doneme ilişik bir kitaptır, peki Kuran’da Cariyelik kölelik 4 eşlilikten vs bahsedilmektedir, günümüzde hiçbiri yok.
Kuran evrensel olduğuna nazaran bu ayetler günümüzde ne işe yarıyorlar? Günümüze hitap eden bilimsel ayetler var onu biliyorum . Bu durumda cariyelik yada 4 eşlilikle ilgili ayetler günümüzde işe yaramıyor diyen birisine iyi mi yanıt verilir?

 Yanıt:

a) Günümüzde olan başka bir günde değişebilir. Bugün olmayan cariyelik ve birden fazla zevce yarın bir coğrafyada yine gündeme gelebilir.

b) Kitabın daima ve mekana hitap ediyor olması, daha önceki zamanlarda meydana gelen vakaları ve bunlara sunmuş olduğu çözümleri ihtiva etmesine engel teşkil etmez. Geçmişi bilmeyen günü anlayamaz.

Sual 2:
Günümüze hitap eden ayetler hangileridir bilimsel ayetler haricinde.

Yanıt:

Tüm ayetler günümüze hitap eder; müminler bu tarz şeyleri okur sevap kazanır, her mevzu, geçmiş ve gelecek hakkında informasyon alır. İman yakarma ve terbiye ile ilgili ayetleri de hayatına rehber ve kanun edinir.

Sual 3:
Köle ve cariye azat edilmesi iyi mi oluyordu? Mesela köle ve cariyeyi azat ettim nereye istiyorsanız gidin mi diyorlardı? Bundan dolayı köle ve cariyenin tutsak almasının esas sebebi aradaki balansı sağlamaktı, karşı taraf da köle ve cariye alıyordu İSLAM devletinden. İSLAM devleti de bu şekilde hem ahalisini artırıyor hem de insanları İSLAM ile tanışmamızı sağlıyordu, fakat cariye ve kölelerin azat edilmesi sakıncalı değil mi? Netice olarak gidip gene karsı tarafa geçebilirler .

Yanıt:

Uygarlık ve kültürün temeli, belirleyici yönleri durağan(durgun) kalsa da vakit içinde mühim değişimler ve gelişmeler olur. Toplumun tutumsal, hukuki, ictimai, medenî… hayatlarında meydana gelen değişime nazaran Kur’an’daki yönerge uygulanır.

Sözgelişi ilgili konuların resmi kayıt altına alındığı vakit ve coğrafyalarda köle ve cariye azad edilirse bu resmi kayda geçer, tekrar geri dönmek yada inkar etmek  de mümkün olmaz.

Azad edilen köle ve cariyenin düşman topluma geçip gene muharib hale gelmesi olası ise buna karşı da önlem alınır.

Sual 4:
Şimdi 4 evlilik izni verilmiş adama, fakat bunun için şartlar vs. konulmuş, peki şunu düşünelim: İSLAM dünyasındaki adamların 100’de 20’si bile 2-3 hanımla evlenmek istese (şartları da kabul ederek) bu durumda bekar hanım nüfusu azalacağı için bazı erkekler bekar ölmek zorunda kalmazlar mı? Bu konudaki fikirleriniz nedir?

Yanıt:

Bunun tersi, de olabilir; bir sebeple adam nüfus azalırsa bayanların bir kısmı kocasız bırakılırlar.

Her iki halde de devlet, sakıncaları giderecek tedbirler alabilir, duruma nazaran birden fazla eşiyle olan evliliği yasaklar yada zorunlu kılar.

Sual 5:
Son olarak da o dönemde hepimiz mi 2-3 hanımla evlenmiş yoksa bir tek bazıları mı? Kısaca o donemde her insanın 2-3 karısı olmasının da imkanı yok şundan dolayı gene denge bozulurdu ve bazı erkekler bekar ölmek zorunda kalırlardı. 
Lütfen 5 soruma da sırayla yanıt verin, şimdiden teşekkürler.

Yanıt:

Hepimiz birden fazla hanımla evli değildi. Meydana getirilen araştırmalara nazaran örneğin Osmanlı toplumunda bu oran %10 civarında olmuş.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

rikoking007 tarafınca Çar, 15/05/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir