Birinin bizlere aşık olması için Enfal suresi 63. ayeti okumak büyü mü?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sual Detayı

– İnternette bir sitede, birinin bizlere aşk olması için Enfal suresinin 63. ayetinin Arapçasını belli kez okursak o kişinin bizlere aşık olacağı yazıyor. Bunu söyleyen siteler büyü niyetindeler.
– Enfal Suresi’nin 63. ayetinin Arapçasını sevdiğimiz kişinin adını söyleyerek belli kere okumak büyü müdür?

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Ilke olarak Kur’an ayetlerini meşru bir amaç için okumak, büyü değildir ve caizidir. Sahih hadislerde geçmiş olduğu suretiyle, Fatiha suresinin şifa niyetiyle okuyan sahabelerin bu tutumu Peygamberimiz (asm) tarafınca da kabul görmüştür.

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Onların / müminlerin kalplerini kaynaştıran O’dur. Sen dünyadaki her şeyi verseydin onların kalplerini kaynaştıramazdın; fakat Allah onları birbirine ısındırıp kaynaştırdı. Şüphesiz, O Azîzdir /  karşı konulmaz kudret sahibidir, Hakîmdir / hikmeti her şeyi kuşatmıştır.” (Enfal, 8/63)

– Görüldüğü şeklinde, bu ayette müminlerin (daha ilkin düşman iki kabile olan Evs ile Hazrecliler, Müslüman olduktan sonrasında) tam bir dost ve kardeş oldular. Allah, imanın dünyaya bakan bu güzelliğini de insanlara bildirip, imanın dünya yaşamı için de fazlaca büyük bir nimet olduğuna vurgu yapmıştır.

– Buna bakılırsa bu ayette, “iki kişinin gönlünü çelmeye” yönelik bir şey yoktur. Bu ayetin bu mevzu için okunacağına dair bir hadis de bilmiyoruz.

– Bununla birlikte, bir kimse meşru bir amaç, mesela karı-koca arasını bulmak niyetiyle, bu ayeti bir yakarma ve bir şefaatçi olarak okusa bunda bir sakınca olmaması gerekir. Fakat, yabancı bir adam ile bir karı / kızın kalplerini birbirine bağlamak amacıyla bu ayetten istifade etmeye çalışmak, doğru değildir. Şundan dolayı bu iş gayrimeşrudur.

– Her ne şekilde olursa olsun, ayetlerin okunmasına “büyü” demeyi doğru bulmuyoruz. Şundan dolayı, dinden uzak bazı kesimler, en meşru bir amaç için de olsa Kur’an’ı şefaatçi, şifa vesilesi olarak okumanın her türlüsüne “büyü, üfürükçülük” şeklinde taftalarla damgalamaktan çekinmezler.

Ek olarak unutmamak gerekir ki, her yanlış büyü değildir…

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

loverboy tarafınca Çar, 23/08/2017 – 00:06 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir