Boşanmış bir çiftin evlatlarının (annenin yanında kalıyor) fitresini vermek babaya mı düşer anneye mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Karı–kocanın ayrılması halinde genel kural şudur: “Evlatların bakımı anaya, masrafın karşılanması da babaya aittir.” Zira bakmak için lüzumlu olan şefkat ve beceriklilik anada, olanak hazırlayıp harcama karşılama kabiliyeti de babadadır. Bu bakımdan fitrelerini de babalarının ödemesi gerekir.

1. Baba, anası tarafındaki evlatların nafakasını karşılamaya mecburdur. Sadece, ana aynı şekilde bakıma zorunlu değildir. Kabul etmezse, babanın anası ve öteki yakınları çocuğa bakmaya zorunlu olurlar.

2. Ana bakımı, kızlarda dokuz yaşına, oğlanlarda ise yedi yaşına kadar devam eder. Bundan sonrasında onları koruma, hayata hazırlama hakkı babaya ilişkin olur. Baba korumaya daha layık görülür.

3. Ana gayri müslim dahi olsa, çocuklar gene anaya teslim edilir. Sadece, yaşları geliştikçe anadan İslâm’ın zıddına terbiye görüp, dinden uzaklaştırma şeklinde bir telkin aldıkları anlaşılırsa alınır, bunu yapmayan bir yakına verilir. Bakım hakkını, bu ana yitirmiş olur.

4. Ana, bakım hakkını korumuş olması için, yabancı biriyle evlenmiş olmayacak, evlatların bakımını hayata geçirmeye muktedir, korumaya malik durumda bulunacaktır.

5. Evlenen, veya akıl ve iffetinde zaaf gösteren ana, bakım hakkını kaybeder. Çocuklar elinden alınıp babaya teslim edilir.

6. Bakıma devam eden ana, harcama olarak üç türlü hakka malik bulunur: a. Emiyorsa süt hakkı. b. Bakım hakkı. c. Çocuğun kendi harcaması hakkı. Baba üç çeşit harcaması ehl–i vukufun tesbit etmiş olduğu oranda anaya öder. Evladı ana yanında ziyaret edebilir. Ayağına götürme mecburiyeti olmaz.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Pt, 06/06/2011 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir