Bu dünyada uğranılan haksızlıklara; bu dünyada mı savaşım edilmeli ve nereye kadar savaşım edilmeli?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Yoksa ahirette mi o insanlardan şikayetçi olup hakkını helal etmemeli?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İnsan başkasına haksızlık yapmaktan sakınacağı benzer biçimde, başkalarını haksızlık yapmaktan da alıkoymağa çalışmalıdır. Bu bir görevdir. Şu var ki, kendimize veya bir başkasına meydana getirilen haksızlığı yok etme mevzusunda bazı İslamî ölçüler vardır. Bunlara uyulması gerekir.

Örnek olarak, “bir fenalık, bir haksızlık görüldüğünde onun el ile eğer olmazsa dil ile önlenmesi, o da eğer olmazsa kalben o işe karşı olmakla mukabele edilmesi” Peygamberimiz (asm)’in bir emridir. Bu hadis-i şerifi yetkili alimlerimiz şöyleki açıklamışlardır:

“Münkeri, kısaca kötülüğü el ile men etmek devletin ve öteki yetkililerin vazifesidir.

Dil ile met etmek ise alimlerin, bu mevzuda data sahibi olan kişilerin vazifesidir.

Elinde bir yetki olmayan, o kötülüğü dil ile önleyecek ilim gücünden de yoksun bulunan kimseler ise, kalpleriyle buğz edecekler, kısaca o kötülüğe iç alemlerinde karşı çıkacaklardır.”

Buna nazaran, bir haksızlığa maruz kalındığında onun izalesi için yetkili makamlara müracaat etmek, o kötülüğü önleme gücüne haiz kişiler var ise onların devreye girmesini sağlamak gerekir. Tüm bunların bir netice vermediği hallerde ise, kişinin o hakkını alması mahşer meydanındaki büyük hesap gününe kalmış anlama gelir.

“Hakkını helal etme” meselesine ulaşınca, bu bir fazilettir; şahıs kendi hukukuna karşı meydana getirilen tecavüzleri dilerse affedebilir. Mümin kardeşinden görmüş olduğu bir kötülüğe karşı, misliyle veya daha fazlasıyla mukabele etmeyip af yolunu tutanlar, bunun büyük ücretini ahirette ne olursa olsun görürler. Sadece haklarını isteme hakları da saklıdır. Tercih, kişinin kendisine kalmıştır.

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Sa, 07/02/2006 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir