Buhari’nin kendi el yazması nüshası var mı, yitik mı, bilinmiyor mu?

SORU:

Buhari’nin kendi yazması olan (müellif nüshası) var mı, kayıp mı, bilinmiyor mu? Duyduğumuz kadarıyla müellif nüshasının bulunmadığı ve eldeki nüshaların talebelerinin kendisinden istinsah ettikleri, yazdıkları örnekler olduğudur. Acaba yanlış mı biliyoruz, açıklık getirebilirseniz memnun kalırız. Yine Buhari ile ilgili olarak aile hayatına dair hiç bir bilgiye rastlanmıyor. Evlendi mi, çocukları var mı? Evlenip evlenmemesi kendisi ile ilgili lehte veya aleyhte bir hüküm çıkarmaya gerekçe edilemez, sadece öğrenmek istedik.

Tarih: 10 Şubat 2011


Hadis ravilerinin biyografilerini ele alan kitaplar, çoğu zaman onların hadis öğrenimi, hocaları, öğrencileri, kitapları, rivayet ehliyeti (cerh ve ta’dil açısından durumu) benzer biçimde direkt hadis rivayetini etkileyen yönlerine öncelik verirler.  Bir ravinin çağdaş hali, çocuk sayısı vs. benzer biçimde aileyle ilgili detayları, hadis rivayetiyle direkt ilgili olmadığı için üstünde durulmaz.  Yalnız Buhari, Müslim benzer biçimde hadisçiler değil, mezhep imamları benzer biçimde en oldukça tanınan âlimlerin bile hayatları bu yönüyle fazla kim bilir. Buhari’nin ailesi hakkında bilgilerimiz bu yüzden yetersizdir fakat hocaları (sözgelişi İbn Mende (ö. 395/1005) Tesmiyetu Şuyuhi’l-Buhari’sinde, Buhari’nin 309 hocasını tanıtmıştır), hadis yolculukları, öğrencileri, kitapları, nisbesi, doğum ve ölüm tarihleri benzer biçimde hadis rivayetiyle ilgili yönleri detaylı bir halde bilinir.

adsense

el-Camiu’s-Sahih’in müellif nüshası günümüze ulaşmamıştır. Günümüzde mevcut Sahih-i Buhari nüshaları, Ali b. Muhammed el-Yunini (ö. 701/1301) tarafınca Buhari’nin meşhur talebelerinden el-Firebri’nin nüshasına dayanılarak hazırlanan nüshaya dayanmaktadır. Firebri’nin kendi nüshasını, hocası Buhari’den iki kere dinlediği rivayet edilir.

Doç. Dr. Hüseyin Hansu

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

NOT: Almanya’dan bizi takip eden bir okuyucumuzdan şöyleki bir not gönderilmiştir:

İmam Buhari’nin en mühim beş talebesinden biri Firebri’dir.  (ö. 320/932) O, Buhari’den o kitabı almış, o Hamevi’ye (ö. 381/991), o, Davudi’ye (ö. 467/1074), o, Ebu’l-Vakt’e ( ö. 553/1158) o, İbnü’l-Leti’ye (ö. 635/1237) o da Yunini’ye nakletmiştir.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buhari’nin kendi el yazması nüshası var mı, yitik mı, bilinmiyor mu?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.